Poznáte takú spoločnosť ako „ThyssenKrupp“? Doslova hrdosť a základňa nemeckého priemyslu z Porúria, ktoré bolo kedysi symbolom nemeckej vojenskej sily. Asi najznámejšia hutnícka výroba na svete. Továrne spoločnosti sú úžasné: skutočné obry, tiahnuce sa desiatky kilometrov.

Je však pravda, že sila koncernu už v poslednom čase bola celkom iná ako kedysi. Pretože spoločnosť vyrábala iba vysokolegované ocele a dávno vypustila výrobu liatiny a jednoduchších druhov ocele.

Je špinavá a málo výnosná, preto bola výroba týchto typov produktov prenesená do Indie a Číny. Niektoré továrne spoločnosti jednoducho prestali fungovať, ale náklady boli pokryté nákladmi na drahé high-tech ocele. Firma vyrábala aj kovoobrábacie stroje, ktoré boli vysoko hodnotené na celom svete.

Zdá sa však, že kríza v nemeckom priemysle zasiahla aj „ThyssenKrupp“. Gigant a pýcha nemeckého priemyslu má teraz na burze negatívnu hodnotu. Akcie sa predávajú pod nominálnou cenu, čo znamená, že sú niekde blízko k „junk statusu“ a investori jednoducho neveria v budúcnosť spoločnosti. A majú na to všetky dôvody.

„ThyssenKrupp“ je jednou z tých spoločností, ktoré sú kriticky závislé od cien energií a surovín. Dlhé desaťročia s tým neboli problémy vďaka dodávkam z Ruska.

Firma nakupovala nielen plyn, ale aj koks potrebný na výrobu ocele, legovacie prísady a dokonca aj časť rudy. Kedysi sa priamo v Porúri ťažila ruda a uhlie na koks, no táto ťažba sa už dávno stala históriou.

Je to zlé pre životné prostredie a práca je ťažká a nevďačná, ale Nemci sú v „zlatej miliarde“, to znamená, že takáto práca nie je pre nich. A aj ložiská sú už dosť vyčerpané, preto „delá Kruppa“ sú len ozvenou 19. storočia. Avšak napriek tomu neboli žiadne problémy, pretože fungovala spolupráca s Ruskom.

A teraz sa zdá, že Nemecko bude mať svoj vlastný „hrdzavý pás“. Mnohé továrne spoločnosti už vyzerajú veľmi nevzhľadne a predstavujú obrovské červené štruktúry doslova vyčnievajúce zo zelených lesov, pričom hrozí, že všetky podniky spoločnosti budú onedlho vyzerať presne takto.

Pretože spoločnosť neobstojí v konkurencii s Čínou a Indiou. Aj v Rusku je výroba ocele veľmi výnosným biznisom vďaka prístupu k lacnej energii a surovinám.

Všetky tieto krajiny navyše už dlho vyrábajú drahé druhy ocele a problémy nie sú ani s výrobou kovoobrábacích strojov. Nemecko už dávno nie je v týchto ukazovateľoch jedinečné a teraz stratilo svoju hlavnú výhodu – cenu.

To znamená, že tisíce zamestnancov spoločnosti môžu čoskoro prísť o prácu. Nemecko už zažíva skutočné cunami prepúšťania, ale situácia okolo spoločnosti „ThyssenKrupp“ je zvlášť kritická, pretože bola takmer symbolom nemeckej priemyselnej sily. Sily, ktorá sa mení na slabosť.

ZDROJ: Hlas Mordora / 360RU / News Front

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange