Myslím si, že nás čeká přelom. Pokud nastane, půjde nám o život, minimálně se musíme připravit na nebývalý hospodářský a společenský úpadek. Tím přelomem jsou prezidentské volby v USA. Náš postoj ke kandidátům není podstatný, protože výsledek neovlivníme. Musíme se připravovat na následky.
Vnitřně mocensky konsolidované, ekonomicky prosperující a klidné Spojené státy jsou naším národním zájmem. Všechny dnešní indicie však signalizují postupný úpadek našeho nejdůležitějšího spojence. Podporování válečných konfliktů, hrozící mocenská konfrontace s Čínou, raketový růst dluhu USA, nekontrolovaná migrace s nezvládnutou sociální politikou změnila už i luxusní bulváry amerických velkoměst ve slumy. To nejsou znaky celoplanetární autority a společenského vzoru, kterou USA chtěly být.
Pro Evropu a ještě více pro nás je klíčový další vývoj konfliktu na Ukrajině. Bude nový americký prezident tlumit vášně a hledat pragmatické řešení, nebo dá zelenou směřující ke globalizaci konfliktu? D. Trump a jeho kandidát na viceprezidenta dávají najevo, že eskalace konfliktu a tedy jeho prodražování za peníze USA není v jejich zájmu. K. Harrisová s největší pravděpodobností bude znamenat pravý opak.
Sice slibuje dobré věci, jako třeba snížení cen léků a potravin, dostupné bydlení, což jí jistě přinese velké sympatie mnoha Američanů. Na druhou stranu z jejích postojů musíme počítat s růstem konfrontace vůči Rusku. Mám obavu, že po volbách svým voličům sdělí, že na plnění slibů musí počkat do doby, až USA porazí ruskou diktaturu.
Dodají další peníze a zbraně, schválí jejich použití i kdekoli na území agresora a od východoevropských zemí budou očekávat, že především ony dodají na Ukrajinu živou sílu. Zastřený konflikt Západu s Ruskou federací na ukrajinském území se změní v otevřenou globální válku.
Nelze očekávat, že naše současná politická reprezentace tomu bude klást jakýkoli odpor.
Pravděpodobnější je bezvýhradná až fanatická podpora, která v mnohém předčí vlastní americké úmysly. Naše vlády v minulosti taky víc kolektivizovaly, znárodňovaly, zavíraly a popravovaly spoluobčany i vlastní kamarády, nežli jim uložil příkaz Moskvy.
Důsledky budou minimálně pro jednu až dvě generace zničující, ať konflikt dopadne jakkoli. Nechci být paranoidní a už vůbec ne konspirativní, ale vše působí, jakoby se dominující původní obyvatelstvo východní Evropy mělo vybít mezi sebou, čímž bude vytvořen prostor k tvorbě multietnické a multikulturní směsky, která již dnes komplikuje život v mnoha větších městech Evropy a USA.
Máme šanci proti tomu něco dělat? Svět nezměníme, můžeme alespoň zkusit ochránit nás samotné.
AUTOR: Jiří Paroubek, zdroj