A to se odvěta za Kursk teprve připravuje! Analytik Simplicius vidí i něco horšího

Možná ne největší, ale jeden z největších. Analytik Simplicius hodnotí nedávné útoky drony a naváděnými střelami na Kyjev, po kterých došlo nejen k výpadkům elektřiny, ale i vody. „Toto by mohl být začátek nové etapy a začátek konce Ukrajiny, pokud Rusko udrží systematický tlak na rozvodnou síť odteď do konce roku,“ míní. A dodává: „Bude zajímavé sledovat, kolik lidí na Ukrajině příští rok zůstane, protože podle nové zprávy o SIM kartách už došlo ke katastrofickému pádu úrovně populace.

*****

Ukrajinci prvej kategórie ustupujú na Slovensko – občania druhej kategórie sú hnaní na front – Slovensko čaká obdobie uvoľňovania priestoru pre Ukrajincov. Budú terajší obyvatelia Slovenska vyhnaní ako Palestínci alebo vyvraždení mRNA vakcínami v nasledujúcej plandémii?

*****

Analytik předně zmiňuje nedávné masivní údery drony a střelami na Kyjev a další oblasti. Je poněkud skeptický k prohlášením, že se jednalo o největší nálet této války, ale bude zřejmě v prvních pěti. Cílem byly evidentně rozvodné stanice, zejména ty s kapacitou 750 kV, které se opravují a nahrazují mnohem hůř než ty menší. Nejvýznamnější zásah byl dle něho v Kyjevské vodní elektrárně. Po útoku následoval okamžitý výpadek proudu, některé televizní stanice prý ztratily proud přímo při vysílání.

Zatímco většina lidí si myslela, že se jedná o pomstu za vpád do kurské oblasti, mluvčí prezidenta Putina Dimitrij Peskov uvedl, že na odvetných akcích proti Ukrajině za tento vpád se ještě pracuje. Což naznačuje, že útoky na ukrajinskou rozvodnou síť byly plánované dlouho dopředu a jednalo se o připravované podzimní ničení energetické infrastruktury, o kterém se již mluvilo dříve. Jeden z ukrajinských představitelů tuto myšlenku sdílel i na sociální síti X, tedy že tyto útoky jsou plánovány týdny, někdy i měsíce, a rozvědné operace a průzkum pravděpodobně začaly ještě před vpádem na ruské území.

Proslýchá se, že útoky byly obzvláště ničivé, protože Kyjev přesunul podstatnou část své zbývající protivzdušné obrany do oblasti Sumy–Kursk, protože předpokládal, že Rusko má střel málo. Co je ale důležitější než elektřina, v několika městech přestala téct voda, což analytik považuje za očekávaný milník v ničení ukrajinské energetické sítě.

„Bude zajímavé sledovat, kolik lidí na Ukrajině příští rok zůstane, protože podle nové zprávy o SIM kartách už došlo ke katastrofickému pádu úrovně populace,“ uvedl. Bývalý premiér Ukrajiny v letech 2010 až 2014 totiž uvedl, že podle nezveřejněných dat je na Ukrajině 16 milionů aktivních uživatelů mobilních telefonů a 25 milionů aktivních SIM karet. Z toho odvozuje, že na Ukrajině zbývá pouze 18 až 19 milionů lidí.

Kromě toho, na útocích se podílela také Černomořská flotila, která vůči Ukrajině používala střely Kalibr. Analytik zde udělal posměšnou narážku o tom, jak proukrajinské účty tvrdí, že Černomořská flotila byla zničena. „Toto by mohl být začátek nové etapy a začátek konce Ukrajiny, pokud Rusko udrží systematický tlak na rozvodnou síť odteď do konce roku,“ soudí Simplicius.

Na frontě u Kursku prý k žádnému většímu posunu nedošlo. Ukrajinci tvrdí, že zabrali jednu nebo dvě malé vesnice, přičemž ruské síly taktéž nějaké dobyly zpět. Konvenční poziční válka však Rusům vyhovuje a dovoluje jim působit značné ztráty Ukrajincům.

Kde naopak dochází ke značným změnám, je osa Pokrovsk–Toreck–New York.  Ukrajinské vojenské účty dle Simplicia stále nepřenesly přes srdce operaci u Kurska kvůli tomu, jaké je to plýtvání zdroji, které oslabuje ostatní fronty. Zmínil například německého novináře Juliana Röpckeho, který uvádí, že na rozdíl od předchozích vítězství, Rusové už nemusejí zničit celé město, aby z něj vyhnali Ukrajince. Dokonce ho nemusejí ani příliš poškodit. Což potvrdily i další proukrajinské účty. Například město Novohrodivka je v podstatě netknuté, ačkoliv polovina už je v rukou Rusů. Což znamená, že Ukrajinci neměli ve městě žádné pevné pozice a také že Rusové při dobývání nemají ztráty. Připomenul již zmíněné, tedy že Ukrajinci mají tak málo vojáků, že do boje posílají operátory dronů.

Nedostatek vojáků i munice na této frontě pak potvrzují i články západních médií. V The Times si například kapitán Rymar z 47. brigády stěžuje, že na výcviku nezáleží, nemůžete držet pozice, pokud jste dva nebo tři a protivníků deset až dvacet. Vpád u Kurska dle Rymara neměl na tuto frontu vliv, Rusové pokračují v postupu.

Kromě toho v The Times také připomínají, že pokud Rusové dobudou Pokrovsk, bude to jejich největší úspěch od Bachmutu. Bachmut měl před válkou 60 tisíc obyvatel, Pokrovsk má 53 tisíc. Z Pokrovska už zmizela místní samospráva a jeho obyvatelé se dle článku „připravují na nejhorší“. Kromě toho, hned vedle Pokrovsku je Myrnohrad, který budou Rusové možná muset dobýt první. Myrnohrad má přibližně 43 tisíc obyvatel, tedy celá aglomerace skoro 100 tisíc.

Čeho si analytik také v článcích všímá, je, že operace u Kurska má sloužit k tomu, aby spojenci překročili ruské červené linie a svolili k použití zbraní s dlouhým dostřelem na ruském území. Což podle něho dává náhled do Zelenského poslední strategie, tedy snahy dostat NATO do konfrontace s Ruskem tím, že zaútočí na citlivé objekty západními zbraněmi Storm Shadow nebo ATACMS.

„Zdá se ale, že jedním z důvodů, proč USA zůstávají zdrženlivé, je začínající uvědomění si, že ruské červené linie byly skutečné, a čím více jsou překračovány, tím menší je šance na jakékoli vyjednávání  tj. ‚není cesty zpět‘, čehož se někteří členové amerického establishmentu hluboce obávají. Peskov již dnes prohlásil, že v tuto chvíli jsou jednání zcela mimo hru,“ dodává analytik.

A pokud jde o nové zbraně, zmínil jednu na straně Rusů. Dron naváděný optickým drátem. Takový dron je zcela imunní proti jakémukoliv rušení, protože signál dostává právě přes optické vlákno, které se odvíjí z bubínku. Kromě toho také nemůže být detekován, protože žádný signál ani nevysílá. Rusové ho dle analytika nasadili právě v Kurské oblasti, protože tam použili Ukrajinci a západní žoldáci různé „hračky“ právě na rušení dronů.

ZDROJ: Simplicius76 Substack / X-Twitter / The Times / Forbes / Parlamentní Listy

By ARCHA

Secured By miniOrange