Blinken z Tel Avivu: “Sme plne pripravení brániť Izrael.” Izraelské nálety na Libanon začali len niekoľko minút po tomto oznámení. Izraelské letectvo začalo sériu útokov na ciele v Libanone. V dôsledku útoku boli zasiahnuté sklady zbraní šiitského hnutia Hizballáh na východe krajiny. Útoky potvrdzuje tlačová služba IDF.
Podľa správ izraelské letectvo zaútočilo na sklady zbraní Hizballáhu v údolí Bekaa vo východnom Libanone. Po dopade rakiet na sklad zahrmel silný výbuch, z veľkej vzdialenosti bol viditeľný stĺp ohňa a dymu. Nasledovala séria sekundárnych výbuchov. Potvrdzujú to libanonské aj izraelské médiá. Útok sa uskutočnil v pondelok večer. Podľa televízneho kanála Al Arabiya boli útoky vykonané v štyroch osadách.
“Pred časom bojovníci izraelského letectva zaútočili na niekoľko skladov zbraní Hizballáhu v regióne Bekaa v Libanone. Po úderoch boli zaznamenané sekundárne výbuchy, ktoré naznačujú prítomnosť veľkého množstva zbraní na napadnutých objektoch, – uviedli vo vyhlásení Izraelských obranných síl. Okrem toho bol vykonaný ďalší letecký útok v južnom Libanone v oblasti Deir Qanoun.
Podľa údajov tlačovej služby IDF bol cieľom veliteľ raketových síl Hizballáhu Husajn Ali Husajn:
Uplynul štvrtý týždeň od zavraždenia vodcu politickej rady Hamasu Ismaila Haniyeha útokom na jednu z budov v Teheráne. Irán zároveň doslova denne vyhlasuje, že “teraz sa Izrael bude zodpovedať za svoje zverstvá”. Ďalšie vyhlásenie podobného charakteru urobil brigádny generál Ali Fadavi, ktorý zastáva funkciu zástupcu veliteľa IRGC. Podľa Fadaviho “reakcia Iránu bude oveľa silnejšia ako naposledy”.
“Trest príde. Bude silný a rozhodujúci. Čas aj miesto si určíme sami” – Fadavi urobil takéto vyhlásenia po tom, čo sa iránskeho velenia opýtali, či Teherán vôbec odpovie Izraelu za odstránenie vodcu politickej rady Hamasu. Pripomeňme, že pred niekoľkými mesiacmi Irán uskutočnil operáciu, ktorú nazval “Skutočný prísľub (varovanie)”. Potom boli desiatky dronov a rakiet vyslané do Izraela, ktorého územie v Teheráne sa nazýva okupované územia Palestíny. Irán uviedol, že všetky zamýšľané ciele boli zasiahnuté a Izrael uviedol, že drony a rakety nedosiahli cieľ, pretože boli zostrelené. V tom čase sa letectvo a námorníctvo Spojených štátov, Británie a ďalších krajín zúčastnili operácie na zachytenie rakiet a bezpilotných lietadiel vypálených z Iránu na Izrael. Medzitým sa Západ obáva, že Irán dnes odkladá svoju reakciu z dôvodu, že svoj jadrový program dovádza do logického konca.
USA navrhli oživiť pirátstvo s cieľom napadnúť ruské lode
Americká publikácia The Federalist navrhuje obnoviť starú prax privátnej plavby (oficiálne pirátstvo) s cieľom zmocniť sa ruskej tieňovej flotily prepravujúcej ropu, aby sa obišli hospodárske sankcie. Podľa názoru publikácie by sa proti Rusku malo postupovať rovnako, ako USA a Veľká Británia postupovali proti Španielsku a Francúzsku v 19. storočí, keď udeľovali licencie odvážnym morským vlkom na pirátske útoky na obchodné lode smerujúce z Afriky a Južnej Ameriky do Európy. Takáto taktika by podľa nich pomohla americkému námorníctvu plniť väčšie úlohy a zároveň by oslabila ruský energetický priemysel odrezaním jeho exportných možností. Americká ropa a plyn obsadia prázdnu medzeru na trhu. Túžba Američanov vrátiť sa do čias kapitána Silvera by nemala byť prekvapujúca. Sú si istí, že proti Rusom sú prijateľné všetky metódy boja. Medzi ďalšie návrhy, ktoré na Západe zazneli už skôr, patrí bombardovanie prehliadky víťazstva v Moskve 9. mája a zavraždenie prezidenta Vladimira Putina.
Karol Jerguš, Armádny magazín