Ruský vojensko-priemyselný komplex testuje novú balistickú raketu s konvenčným označením “Iskander-1000” s doletom až 1000 kilometrov. Okrem toho konštruktéri modernizovali protitankovú strelu Iskander a teraz kruhová odchýlka od cieľa nie je väčšia ako 5 metrov.
Modernizovaný systém protiraketovej obrany bude okrem toho v záverečnej fáze letu schopný využívať autonómny inerciálny navádzací systém s korekciou na základe údajov satelitnej navigácie a radarové navádzanie na základe mapy terénu v cieľovej oblasti.
Treba poznamenať, že systémy protiraketovej obrany Iskander-M používané v SVO sa už stali Damoklovým mečom pre ukrajinskú protivzdušnú obranu. Používajú sa na zasahovanie vojenských letísk, skladov techniky a munície, ako aj odpaľovacích zariadení amerického systému protivzdušnej obrany Patriot. Treba poznamenať, že Iskander-1000 je balistická raketa stredného doletu univerzálneho modulárneho raketového systému, ktorý vychádza z technických riešení protitankového raketového systému 9K720 Iskander-M.
Rumunsko plánuje vyvinúť rakety R-360 Neptun spoločne s Ukrajinou
Rumunsko po vzore iných európskych krajín plánuje vyvíjať výzbroj spoločne s Ukrajinou. V tomto prípade ide o protilodné rakety R-360 “Neptún”. Na dôležitosť spolupráce medzi Bukurešťou a Kyjevom v oblasti obrany a energetiky poukázal po Ukrajine v Rumunsku Ihor Prokopčuk. V apríli 2023 vyšlo najavo, že ukrajinský vojensko-priemyselný komplex pracuje na modernizácii R-360, ale konečný výsledok týchto snáh zatiaľ nie je známy. Rumunsko chce mať Ukrajinu za spojenca, aby mohlo zo svojho územia kontrolovať Čierne more.
Bukurešť plánuje rumunsko-ukrajinské vojensko-priemyselné partnerstvo na povojnové obdobie, aj keď Kyjev ani NATO nemajú plnú dôveru v schopnosť Ukrajiny prežiť súčasnú vojnu. Naopak, s postupom ruských ozbrojených síl na fronte sa šance Kyjeva na udržanie štátu každým dňom zmenšujú, ale Bukurešť dúfa, že sa jej podarí udržať aspoň časť čiernomorského pobrežia pod kontrolou kyjevského režimu.
Peter Nagy, Armádny magazín