Nedávné geopolitické události vyvolaly obavy, že svět směřuje ke globálnímu konfliktu, ale nyní se více než kdy jindy objevují náznaky, že jsme na pokraji plnohodnotné třetí světové války – a vše může záviset na tom, co se v nadcházejících týdnech a měsících stane na Blízkém východě.
Nejnovější zprávy naznačují, že Izrael a Hizballáh vypracovaly své vlastní „bojové plány“ a v současné době se snaží získat další zbraně v rámci příprav na významnou bitvu. Tyto zprávy pocházejí přímo od dvou vysokých Amerických představitelů, kteří byli informováni o těchto krocích, což je v rozporu s veřejnými prohlášeními obou stran, že nemají zájem na válce. Podle serveru Politico se představitelé domnívají, že riziko velké eskalace je vyšší než po dlouhé době.
Způsob, jakým Izrael řeší svou touhu pronásledovat teroristy Hizballáhu v Libanonu, by mezitím mohl ještě více přilít olej do ohně. Írán varuje, že pokud IDF vstoupí do jižního Libanonu, měl by židovský stát očekávat „vyhlazovací válku.“
Stálá mise Íránu při OSN ve svém příspěvku na stránkách X varovala: „I když Írán považuje propagandu sionistického režimu o záměru zaútočit na Libanon za psychologickou válku, pokud se pustí do plnohodnotné vojenské agrese, bude následovat vyhlazovací válka. Na stole jsou všechny možnosti, včetně plného zapojení všech front odporu.“
Bohužel nejde o jednostrannou rétoriku; Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je přesvědčen, že „zmocněnci teroru“ v Íránu ovládnou celý Blízký východ, pokud nebudou kontrolováni. „Musíme odradit i další prvky Íránské teroristické osy. Musíme se však vypořádat s touto osou. Osa neohrožuje pouze nás. Ohrožuje i vás. Je na pochodu s cílem dobýt Blízký východ. To ve skutečnosti znamená dobýt. Dobýt Saúdskou Arábii, dobýt Arabský poloostrov. Je to jen otázka času,“ varoval.
Minulý týden vyslal Hizballáh desítky raket na severní Izrael, zatímco Izraelská letadla bombardovala řadu cílů Hizballáhu v jižním Libanonu. Izraelský nálet ve středu zabil vysokého velitele Hizballáhu a Hizballáh rychle odpověděl velkým raketovým útokem a útokem bezpilotních letadel. Ze severního Izraele a jižního Libanonu uprchly desítky tisíc lidí.
Spojené státy si zřejmě myslí, že šance, že se stane něco velkého, je poměrně vysoká, a přesouvají vojenské prostředky na místo, aby mohly evakuovat Američany z regionu, protože boje se stupňují. Pentagon již podle médií vyslal do Středozemního moře obojživelnou výsadkovou loď a speciální jednotky námořní pěchoty, aby se připojily k dalším lodím a připravily se na mise, jako je například vojenský asistovaný odjezd.
Konflikt na Ukrajině a pakt mezi Ruskem a Severní Koreou zvyšují globální napětí
Nezapomínejme, že napětí roste také na Ukrajině, a to do té míry, že Bidenova administrativa údajně pracuje na plánu, který by umožnil nasazení některých amerických vojenských dodavatelů na Ukrajině. To by téměř jistě rozzlobilo Rusko a vyvolalo určitý druh reakce.
Ruský prezident Vladimir Putin mezitím vyjádřil přání vytvořit koalici národů, která by mohla „konkurovat Západu a NATO.“ Jeho nedávná cesta do Severní Koreje skončila prohlášením Putina a Severokorejského diktátora Kim Čong-una, že si obě země v případě napadení vzájemně přijdou na pomoc, aby demonstrovaly svou sílu a zastrašily USA, Jižní Koreu, Japonsko a další spojence.
Někteří odborníci varovali, že tento formální bezpečnostní pakt by mohl urychlit globální válku. Po podpisu smlouvy o vzájemné obraně prý politici v Soulu začali přehodnocovat svůj postoj omezující podporu Ukrajiny na nesmrtící politiku; změnu tohoto postoje by Putin jistě vnímal jako provokaci. Mohlo by to také vtáhnout Rusko do případné Čínské invaze na Tchaj-wan.
Bývalý šéf moskevské stanice CIA Daniel N. Hoffman varoval: „To vše dnes pravděpodobně zvyšuje nebezpečí a riziko pro národní bezpečnost Spojených států jako nikdy předtím,“ poznamenal, “a to nejen na Korejském poloostrově, ale po celém světě. Myslím si, že právě teď, v současnosti, čelíme hříšně složitým hrozbám pro naši národní bezpečnost více než kdykoli předtím.“
* zdroj
** súvisiace články