Generální štáb ruských ozbrojených sil se zamyslí nad opatřeními a reakce na americké bezpilotní letouny nad Černým mořem. Odborníci se domnívají, že jejich sestřelení zbraněmi bude až krajním řešením, ale existují mnohem zajímavější možnosti. Lze použít i nejnovější laserový komplex Peresvet. 

Ministr obrany Andrej Belousov uložil generálnímu štábu stanovit opatření rychlé reakce na provokace v souvislosti se zvýšenou intenzitou přeletů amerických strategických dronů nad Černým mořem, které provádějí průzkum a zaměřují souřadnice pro přesné zbraně dodávané Ozbrojeným silám Ukrajiny západními zeměmi pro útoky na cíle v Rusku.

To ukazuje na rostoucí zapojení Spojených států a zemí NATO do konfliktu na Ukrajině na straně kyjevského režimu.

„Takové lety výrazně zvyšují pravděpodobnost incidentů ve vzdušném prostoru s letadly ruských leteckých sil, což zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi aliancí a Ruskou federací,“ uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

Minister obrany Ruskej federácie p. Belousov

Je vyjasněno, že za to budou zodpovědné země NATO.

Podle služby Flightradar v době útoku na Sevastopol minulý týden kroužil nad Černým mořem americký dron RQ-4B Global Hawk. Toho dne odstartoval ze Sicílie a objevil se jihovýchodně od Krymu asi hodinu před útokem. Nedávno média informovala o několika incidentech s takovými drony.

Je zřejmé, že vyřešení problému letů dronů RQ-4 u pobřeží Krymu zkomplikuje shromažďování zpravodajských informací a ztíží operační plánování dalších úderů.

Jak ale zdůrazňuje Military Chronicle, nad poloostrovem a Černým mořem může být současně umístěno až 30-40 zahraničních satelitů pro různé účely: od komunikačních zařízení až po průzkumné zařízení, které přímo souvisí s americkou armádou.

„Po odstranění této hrozby budou mít Spojené státy stále působivou satelitní konstelaci, jejíž potenciál, i když omezený z hlediska sběru zpravodajských informací, je stále vysoký,“ poznamenávají odborníci.

Na základě toho se výrazně zvyšuje vážnost úkolu, který Belousov generálnímu štábu stanovil. Je možné, že se v blízké budoucnosti můžeme dočkat celé elektronické konfrontace.

Co s nimi dělat?

U.S. dron (RQ-4 Global Hawk)

Rozhodně nestřílet na ně jakoukoliv zbraní, je si jistý vojenský zpravodaj Alexander Kots. Domnívá se, že použití zbraňových systémů proti dronům NATO by bylo aktem agrese.

„Nevytlačíme úplně průzkumná letadla NATO z Černého moře, budou moci létat například ze vzdušného prostoru Rumunska nebo Turecka,“ napsal ve svém Telegramu.

Poznamenal, že nejvhodnější variantou pro boj s americkými drony by mohly být „neprofesionální a nebezpečné manévry“ (to byla reakce Pentagonu, když ruská stíhačka naposledy shodila palivo na americký bezpilotní letoun), ruská vojenských letadla, mohou také realizovat přísný doprovod a to i brát drony  „v okleštění“.

Jaké jsou tedy možnosti?

Můžeme jen hádat, jaká opatření proti zahraničním dronům může ruský generální štáb přijmout. Odborníci mohou spekulovat.

Viktor Baranets, plukovník ve výslužbě a vojenský pozorovatel Komsomolskaja Pravda věří, že nejextrémnějším opatřením je zničení bez varování ze strany bojových jednotek ruských leteckých sil nebo systémů protivzdušné obrany Krymu. I když jsou v neutrálním vzdušném prostoru.

Nevyloučil také, že ve stejnou dobu  ruské vzdušné a pozemní systémy elektronického boje s trojnásobnou silou „vyříznou elektronické mozky“ amerických dronů hlídkujících v Černém moři.

„A zároveň rušení naváděcích signálů raket z letadel s radarovou detekcí dlouhého dosahu (AWACS) a je také velmi možné, že v tomto ohledu budou rušeny komunikační kanály amerických dronů, letadel AWACS s americkými průzkumnými satelity, vysvětlil Baranets v článku pro Komsomolskou pravdu.“

Vojenský expert Alexander Artamonov zase v rozhovoru s médii navrhl několik možností pro vývoj událostí.

První je takzvaný wake jet „Úder nastane na jakýkoli objekt v okolí, ve skutečnosti způsobí pád dronu,“ řekl.

Druhou možností je elektronický boj. „Ačkoli nevěřím, že je možné zachytit pilotované průzkumné letadlo, narušení provozu palubního radioelektronického zařízení je zcela v možnostech našich systémů elektronického boje,“ věří Artamonov.

Kromě toho má Rusko nyní laserový komplex Peresvet schopný vypálit optiku dronů, poznamenává expert. „Nejsem si jistý, jestli existuje námořní verze, ale je to mobilní komplex, který může oslepit zařízení, což povede ke ztrátě zařízení, ale ne k jeho sestřelení,“ shrnul odborník.

Jak jsme již psali, po odstranění hrozby ze strany Spojených států bude stále existovat působivá satelitní konstelace, která dokáže monitorovat Krym. Je docela možné, že Rusko bude potřebovat pokročilé zbraně, aby čelilo takovým hrozbám. Odborníci tvrdí, že komplex Peresvet může dočasně vyřadit optické a navigační zařízení satelitu.

Americká online publikace The Space Review dříve uvedla, že hlavní funkcí Peresvet je „osvětlovat“ satelity.

No a co?

Předtím mnoho ruských politiků a dokonce vojenských expertů opakovaně prosazovalo, aby se začali podnikat téměř raketové útoky na americké bezpilotní letouny. Samozřejmě je třeba je zničit, ale ať se zničí sami. A jsme schopni je zaslepit a potlačit. Ostatně existuje osvědčená metoda, jako náhodně uvolňovat palivo během letu.

Je ale třeba poznamenat, že pravděpodobnost přímých střetů se Spojenými státy o Černé moře prudce vzroste, pokud ve Washingtonu nezazní naše ultimátum. Ruské ministerstvo obrany na to z nějakého důvodu upozornilo.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Secured By miniOrange