Moskva bude pod obrovským tlakem, aby něco udělala, prohlásil bývalý americký zákonodárce
Bývalý americký kongresman Ron Paul prohlásil, že na Moskvu je obrovský tlak veřejnosti, aby provedla odvetu proti USA za nedělní raketový útok ATACMS na pláž poblíž Sevastopolu.
Pět civilistů bylo zabito a více než 150 zraněno kazetovou municí z rakety dodané USA odpálené ukrajinskými silami. Mezi mrtvými byly nejméně dvě děti.
Paul, bývalý poslanec z Texasu, popsal úder jako „ukrajinský a americký útok na Rusko“ v pondělní zprávě Ron Paul Liberty Report. Svým posluchačům připomněl, že určitá eskalace byla nevyhnutelná poté, co USA dodaly Ukrajině rakety dlouhého doletu a daly Kyjevu povolení použít je k úderům hluboko uvnitř Ruska.
„Co s tím Rusko udělá?“
zeptal se Paul. „Chystají se zakroutit palci a odejít? Mohli by o tom – den nebo dva – přemýšlet, ale bude něco, co udělají.“
Zatímco Moskva by mohla preferovat „minimální odezvu“, Paul pokračoval: „Nemohou nereagovat. Ruská veřejnost prostě požaduje, aby se něco udělalo, dodal.
Představitelé ruského ministerstva zahraničí si v pondělí předvolali americkou velvyslankyni Lynne Tracyovou a řekli jí, že „krvavé zvěrstvo“ na Krymu „nezůstane bez potrestání“.
Podle ruského ministerstva obrany ukrajinská armáda odpálila na Krym pět raket ATACMS. Zatímco ruské systémy protivzdušné obrany zničily čtyři projektily ve vzduchu, pátý byl poškozen, vychýlil se z kurzu a explodoval nad přeplněnou pláží.
Kreml označil útok na pláž za teroristický čin, za který jsou USA zodpovědné stejně jako Ukrajina
K útoku došlo, když se americký bezpilotní letoun potuloval nad Černým mořem, zatímco starty ATACMS se spoléhají na cílení a zpravodajské informace poskytnuté Američany, řekl moskevský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.
Paul a jeho spoluhostitel Daniel McAdams přemýšleli, zda raketový útok nebyl záměrnou eskalací, která by ospravedlnila další přímé zapojení NATO na Ukrajině. Souhlasně citovali kongresmanku Marjorie Taylor Greeneovou, republikánku z Georgie, která v pondělí útok odsoudila jako něco, co by americká armáda neměla dělat.
„Jediná hranice, kterou by naše americká armáda měla bránit, je naše vlastní hranice,“ napsal Greene na X (dříve Twitter).
Než se Paul dostal do politiky, pracoval jako lékař. Sloužil v Kongresu celkem 23 let a třikrát kandidoval na prezidenta – jako libertarián v roce 1988 a v republikánských primárkách v letech 2008 a 2012 – než odešel do důchodu a založil Institut Rona Paula pro mír a prosperitu.