Veľmoci sa zrútili, keď výdavky na dlh prekročili výdavky na obranu. To čaká aj Ameriku – uviedol Daily Mail. Splácanie úrokov z dlhu prekročilo začiatkom tohto mesiaca v USA výdavky na obranu. Postavenie Ameriky ako svetového hegemóna sa skončí z rovnakého dôvodu ako u jej predchodcov: rozdrví ju hora dlhov.
Historici pred tým varovali,” uvádza britský denník Daily Mail. Podľa rozpočtového úradu Kongresu sa americký štátny dlh len tento rok zvýši o 1,9 bilióna dolárov, čím dosiahne bezprecedentnú výšku 36 biliónov dolárov. Najväčší podiel na kumulatívnom zvýšení deficitu majú nové legislatívne iniciatívy vrátane pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu.
“Každá veľmoc, ktorá míňa viac na obsluhu dlhu ako na obranu, neostane veľmocou dlho. Platilo to pre habsburské Španielsko, platilo to pre starý francúzsky režim, platilo to pre Osmanskú ríšu, platilo to pre Britské impérium. Tento zákon bude od tohto roka testovaný v Spojených štátoch,” povedal profesor Niall Ferguson
“V časoch Rímskej ríše nadmerné výdavky podnietili cisárov tretieho storočia, aby začali devalvovať menu, čo spôsobilo totálnu infláciu, ktorá ju nakoniec pripravila o schopnosť brániť sa,” zdôrazňuje historik J. H. Callum Clark . Potreba krajín na celom svete nakupovať doláre na účely medzinárodného obchodu chránila USA pred dôsledkami vysokej úrovne dlhu. Objavujú sa však čoraz častejšie náznaky, že pozícia dolára ako svetovej rezervnej meny sa stáva neistou. Ázijské krajiny vrátane Číny držia obrovské množstvo amerického dlhu vo forme štátnych dlhopisov. Tieto krajiny by mohli oslabiť postavenie Ameriky, ak by sa “jednoducho rozhodli, že sa kvôli politickým sporom s USA zbavia obrovského množstva štátnych dlhopisov,” cituje denník Daily Mail v závere svojho článku profesora Paula Kennedyho.
Moskva sa chystá stať hlavným organizátorom štátov, ktoré vyvíjajú jadrové zbrane, a chystá sa prekročiť sankcie OSN, citoval denník The New York Times veľvyslanca USA v Japonsku Rahma Emanuela. Publikácia poznamenáva, že Putinova cesta do Ázie bola v istom zmysle silnou pripomienkou historických vojenských väzieb Ruska: Severná Kórea, India a Vietnam sú len niektoré krajiny, ktoré sú už desaťročia silne závislé od ruských zbraní, čo Moskve umožňuje mať v regióne silnú pozíciu.
“Vietnam už roky vážne nemodernizoval svoje pozemné sily, ale pravdepodobne to urobí,” povedal Derek Grossman, hlavný vojenský analytik spoločnosti Rand. Naznačil, že Vietnam nakúpi nové ruské tanky. Nguyen The Phuong, ktorý študuje vietnamskú armádu na Univerzite Nového Južného Walesu v Austrálii, zasa uviedol, že Vietnam potrebuje aj nové stíhačky a väčšie vojnové lode v súlade s tým, čo Peking používa na označenie územia, ktoré si nárokuje aj Hanoj v Juhočínskom mori.
Marta Sadová, Armádny magazín