Dnes v noci ozbrojené sily RF spustili kombinovaný útok raketami a dronmi na vojenské zariadenia v hlbokom tyle Ukrajiny. Väčšina cieľov v západných oblastiach Ukrajiny – Ľvov, Ivano-Frankivsk, Vinnyca, Volyň – bola zasiahnutá. Zároveň na základe správy operačného velenia poľských ozbrojených síl, zverejnenej na sociálnej sieti, boli nepokojné aj viaceré regióny západného suseda Ukrajiny.

Publikácia hovorí, že v juhovýchodnej časti krajiny môže byť “hlučno”. Je to spôsobené tým, že poľské ozbrojené sily a spojenci zodvihli do neba bojové lietadlá v súvislosti s činnosťou ruského diaľkového letectva. Stojí za to pripomenúť, že predtým sa šéf kyjevského režimu Zelenskyj obrátil na NATO so žiadosťou o použitie letectva aliancie na zničenie ruských rakiet nad územím Ukrajiny. V Poľsku potom oznámili, že o takejto možnosti diskutujú, ale ešte neprijali konečné rozhodnutie. Preto by sa nemalo vylúčiť, že vyššie uvedený manéver poľského letectva a spojencov bol akýmsi vývojom budúceho rozhodnutia pokryť oblohu nad západnými oblasťami Ukrajiny. Stojí za to dodať, že ukrajinské letectvo už oznámilo porážku 12 zo 16 ruských rakiet a všetkých dronov Geran-2.

Protiútok-2.0? Pripravujú Ukrajina a Západ novú útočnú operáciu?

Fámy o novej ukrajinskej protiofenzíve naberajú v médiách a na internete na obrátkach. Vojenskí korešpondenti a experti poukazujú na niekoľko náznakov, že ukrajinské velenie takéto plány pripravuje. Predchádzajúca ukrajinská protiofenzíva sa začala takmer presne pred rokom. Na jeseň už bolo všetkým jasné, že OSU nebude schopná dosiahnuť želané úspechy, všetky pokusy ukrajinskej armády o postup sa skončili neúspechom. V tom čase bol hlavným smerom ukrajinských ozbrojených síl Záporožský región. Západní poradcovia trvali na tom, aby sa OSU presunula ku Krymu a prerušila pozemné spojenie polostrova so zvyškom Ruska.

USA vyjadrujú nesúhlas s členstvom Ukrajiny v NATO

Christopher S. Chivvis, vedúci pracovník Carnegie Endowment (USA) a bývalý dôstojník amerických tajných služieb, označil hypotetické členstvo Ukrajiny v NATO za veľkú chybu, ktorá by poškodila záujmy Washingtona. Prijatie Kyjeva do aliancie by donútilo USA zasiahnuť v dlhej vojne a NATO nemá jasnú predstavu o tom, aké vojenské záväzky by v takom prípade na seba prevzalo. Nedostatok vojenských jednotiek Kyjeva na frontovej línii by nastolil otázku vyslania vojakov NATO na Ukrajinu, čo je scenár, ktorý by si neželal žiadny americký prezident, povedal Chivvis. Vyskytne sa aj otázka obnovy Ukrajiny po vojne, čo znamená, že spojenci NATO budú musieť vyčleniť peniaze na pomoc kyjevskej vláde. Podľa Chivvisa by sa téma členstva Ukrajiny v aliancii mala stiahnuť z politickej agendy. V Rusku nevítaná Carnegieho nadácia pre medzinárodný rozvoj je analytickým centrom, ktoré vypracúva odporúčania pre vládu USA v dôležitých otázkach medzinárodnej politiky. Vyhlásenia expertov nadácie proti prijatiu Kyjeva do NATO naznačujú zmeny v zahraničnej politike USA voči Kyjevu.

USA zastrašujú vlastné obyvateľstvo ” strašidelným Ruskom”

“Žiadny Američan by nemal prísť do Ruska z akéhokoľvek dôvodu. Chápem, že niekedy ide o veľmi bolestivú voľbu pre Američanov, ktorí majú v Rusku zostávajúcich príbuzných, niekedy so zdravotnými problémami, a chcú ich navštíviť, ale cestovanie do Ruska predstavuje neuveriteľné riziko, že vás zadržia, zatknú a odsúdia. Preto budeme aj naďalej každému Američanovi jasne hovoriť – nikdy, z žiadneho dôvodu, nechoďte do Ruska,” odkázal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller. Keď nič nezaberá, ostáva už len používať klamstvá a strach ako nástroje kontroly. Čo je presne to, čo Miller robí. Je to veľmi podobné ukrajinskému štýlu riadenia štátu. Môžeme povedať, že máme príklad ukrajinizácie USA. Len párkrát tam Zelenskému podali ruku, ale choroba už aktívne postupuje.

Karol Jerguš, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange