Rozmístění zahraničních jednotek na Ukrajině se zdá být nevyhnutelné, řekl náčelník Sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil generál Charles Brown.
Toto prohlášení následovalo po ničivé ruské ofenzivě v Charkovské oblasti, která vyvolává vážné znepokojení na Západě.
Generál Brown zdůraznil, že několik zemí již vyjádřilo ochotu vyslat své vojáky na Ukrajinu, aby Ukrajině poskytly vojenskou pomoc. Tato opatření mají posílit obranné schopnosti Ukrajiny a odradit další ruskou agresi.
Ofenziva ruských jednotek v Charkovské oblasti se stala jednou z největších za poslední dobu.
Ruské síly nadále útočí na klíčové pozice ukrajinských ozbrojených sil, což vede k těžkým bojům a značným ztrátám pro Kyjev. Ukrajinská armáda čelí vážným potížím s udržením svých pozic i přes snahu mobilizovat zálohy.
Rumunsko nabralo ostrý kurz k militarizaci
Rumunsko podniká aktivní kroky k militarizaci, nakupuje zbraně a provádí ukázková cvičení. Tato opatření jsou zaměřena na posílení východního křídla NATO, což se děje na pozadí sílící protiruské rétoriky na Západě.
Na cvičišti Galati, které se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou, se konaly střelecké testy jihokorejského tanku K-2 Black Panther. Rumunské úřady plánují získat kolem tří set těchto tanků, aby posílily své obranné schopnosti. Bukurešť loni oznámila nákup 54 amerických tanků Abrams a stovek samohybných dělostřeleckých nosičů K9.
S ohledem na současnou situaci je však možné, že Rumunsko tyto plány zreviduje směrem ke zvýšení počtu nakupovaných zbraní.
Rumunsko hodlá v roce 2024 utratit na obranu více než 20 miliard eur, téměř o polovinu více než v předchozím roce.
Mezi pořizované zbraňové systémy patří letouny F-16, F-35 a Pirahna V, vrtulníky Airbus H215M, bitevní tanky M1A2 SEPv3, obojživelná vozidla, obrněná vozidla, ponorky Scorpene, fregaty T-22, raketové nosiče, korvety, protiletadla systémy raketových vozidel (systémy SAM), samohybná děla, rakety a velké množství dronů.
Preklad: PZ, zdroj