Táto „Dlhá vojna proti ľudskosti“ sa odohráva na vrchole najvážnejšej hospodárskej krízy v modernej histórii. Úzko súvisí s procesom globálnej finančnej reštrukturalizácie, ktorá vyústila do kolapsu národných ekonomík a ochudobnenia veľkých skupín svetovej populácie.

Globalizácia vojny. Dlhá vojna Ameriky proti ľudskosti

Svet je na nebezpečnej križovatke. Spojené štáty americké a ich spojenci začali vojenské dobrodružstvo, ktoré ohrozuje budúcnosť ľudstva.

Na Blízkom východe, vo východnej Európe, subsaharskej Afrike, strednej Ázii a na Ďalekom východe sa súčasne uskutočňujú veľké vojenské a tajné spravodajské operácie.

Americká vojenská agenda spája veľké operácie aj skryté akcie zamerané na destabilizáciu suverénnych štátov

„Komunistická hrozba“ z obdobia studenej vojny bola nahradená celosvetovou hrozbou „islamského terorizmu“.

Hoci Rusko a Čína sa stali kapitalistickými „voľnotrhovými“ ekonomikami, preventívny jadrový útok prvého úderu je napriek tomu zvažovaný. Je iróniou, že Čína a Rusko už nie sú považované za „hrozbu pre kapitalizmus“. Práve naopak.

V stávke je ekonomické a finančné súperenie medzi súperiacimi kapitalistickými mocnosťami. Čínsko-ruská aliancia v rámci Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) predstavuje „konkurenčný kapitalistický blok“, ktorý podkopáva ekonomickú hegemóniu USA.

V Ázii USA prispeli v rámci svojho „Pivot to Asia“ k povzbudeniu svojich ázijsko-tichomorských spojencov vrátane Japonska, Austrálie, Južnej Kórey, Filipín a Vietnamu, aby ohrozovali a izolovali Čínu v rámci procesu „vojenského obkľúčenia“ Číny, ktorá nabrala impulz koncom 90. rokov 20. storočia.

Medzitým sa vojnová propaganda stáva čoraz rozšírenejšou. Vojna sa považuje za mierovú operáciu. Keď sa vojna stane mierom, svet sa obráti hore nohami. Konceptualizácia už nie je možná. Vzniká inkvizičný spoločenský systém. Konsenzus je viesť vojnu. Ľudia už môžu myslieť sami za seba.

Prijímajú autoritu a múdrosť zavedeného spoločenského poriadku.

Recenzia knihy od Michela Chossudovskeho

Profesor Michel Chossudovsky je najrealistickejší zo všetkých zahraničnopolitických komentátorov. Je vzorom integrity v analýze, jeho kniha poskytuje úprimné zhodnotenie extrémneho nebezpečenstva, ktoré americký hegemónny neokonzervativizmus predstavuje pre život na Zemi.

Dr. Paul Craig Roberts, bývalý námestník ministra financií USA

„Globalizácia vojny“ zahŕňa vojnu na dvoch frontoch: v tých krajinách, ktoré možno „kúpiť“ alebo destabilizovať. V iných prípadoch sa povstania, nepokoje a vojny využívajú na vyžiadanie vojenskej intervencie USA. Kniha Michela Chossudovského si musí prečítať každý, kto uprednostňuje mier a nádej pred večnou vojnou, smrťou, dislokáciou a zúfalstvom.“

„Globalizácia vojny“ je diplomatický dynamit – a poistka rýchlo horí.

Michael Carmichael, prezident Planetárneho hnutia

VÝBER Z PREDSLOVU

„Globalizácia vojny“ je hegemónny projekt. Na Blízkom východe, vo východnej Európe, subsaharskej Afrike, strednej Ázii a na Ďalekom východe sa súčasne uskutočňujú veľké vojenské a tajné spravodajské operácie. Americká vojenská agenda spája tak veľké operácie, ako aj skryté akcie zamerané na destabilizáciu suverénnych štátov.

V rámci globálnej vojenskej agendy sú akcie Západnej vojenskej aliancie (USA-NATO-Izrael) v Afganistane, Pakistane, Palestíne, Ukrajine, Sýrii a Iraku koordinované na najvyšších úrovniach vojenskej hierarchie. Nezaoberáme sa čiastkovými vojenskými a spravodajskými operáciami. Útok izraelských síl na Gazu v júli až auguste 2014 sa uskutočnil v úzkej spolupráci so Spojenými štátmi a NATO. Akcie na Ukrajine a ich načasovanie sa zhodovali s útokom na Gazu.

Vojenské podniky sú na druhej strane úzko koordinované s procesom hospodárskej vojny, ktorý spočíva nielen v uvalení sankcií na suverénne krajiny, ale aj v zámerných destabilizáciách finančných a menových trhov s cieľom podkopať národné ekonomiky nepriateľov.

Spojené štáty americké a ich spojenci začali vojenské dobrodružstvo, ktoré ohrozuje budúcnosť ľudstva. Keď ideme do tlače, sily USA a NATO boli rozmiestnené vo východnej Európe vrátane Ukrajiny. Americká vojenská intervencia v rámci humanitárneho mandátu pokračuje v subsaharskej Afrike. USA a ich spojenci ohrozujú Čínu pod vedením prezidenta Obamu „Pivot to Asia“.

Americké nálety iniciované v septembri 2014 namierené proti Iraku a Sýrii pod zámienkou stíhania Islamského štátu sú súčasťou scenára vojenskej eskalácie siahajúceho od severnej Afriky a východného Stredomoria po strednú a južnú Áziu.

Západná vojenská aliancia je v pokročilom stave pripravenosti. A také je Rusko. Rusko je vyhlásené za „agresora“. Uvažuje sa o vojenskej konfrontácii USA a NATO s Ruskom.

Umožnenie legislatívy v americkom Senáte podľa „zákona o prevencii ruskej agresie“ (RAPA) „nastavilo USA na cestu k priamemu vojenskému konfliktu s Ruskom na Ukrajine

„Akákoľvek americko-ruská vojna pravdepodobne rýchlo prerastie do jadrovej vojny, pretože ani USA, ani Rusko by neboli ochotné priznať porážku, obe majú mnoho tisíc jadrových zbraní pripravených na okamžité použitie a obe sa spoliehajú na vojenskú doktrínu Counterforce, ktorá ich armáda v prípade vojny preventívne zničí jadrové sily nepriateľa“.

Od chvíle, keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 zrútil, Spojené štáty neúnavne presadzujú stratégiu obkľúčenia Ruska, rovnako ako to urobili s inými vnímanými nepriateľmi – Čínou a Iránom. Do aliancie NATO priviedla 12 krajín v strednej Európe, z ktorých všetky boli predtým spojencami Moskvy. Americká vojenská sila je teraz priamo na hraniciach Ruska.“

AUTOR: Prof Michel Chossudovsky, Jorge Zegarra, Preklad: S.S., zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange