Krajiny NATO vytvorili spoločnú misiu na Ukrajine. Informoval o nej 4. apríla z Bruselu poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. V rámci nej by NATO mohlo využiť svoje možnosti a schopnosti na podporu Ukrajiny. Moskva po niekoľkýkrát zdôraznila, že NATO sa tak stáva súčasťou konfliktu a pre prípadné intervenujúce krajiny to môže znamenať problém. Zatiaľ sa uvažuje o vstupe Ukrajiny do NATO. Nad „čudnou“ nebojovou misiou sa na Facebooku zamýšľa aj generál Jozef Viktorín (Republika).

Kým poľský minister hovorí, že NATO nejde do vojny, len chce lepšie využiť svoje všestranné schopnosti na výcvik Ukrajincov. Rusi však varujú, že takýto krok nemusia nechať bez odozvy. Ak by však voľby prezidenta USA v novembri vyhral Donald Trump je pripravená myšlienka, že Ukrajina bude prijatá do NATO. Pravda, oklieštená o Rusmi dobité územia. Generál Viktorín o pláne NATO hovorí, ako o udržiavaní napätia. Namiesto toho by sme sa podľa neho mali zamerať na hľadanie mierových riešení – aj on totiž upozorňuje, že Rusko sa týmto krokom určite nebude nečinne prizerať. Podľa Viktorína by sme sa teda mali poučiť z minulosti.

Nejdeme sa zapojiť do vojny, chceme len cvičiť Ukrajincov

„Rozhodli sme sa vytvoriť misiu NATO. To neznamená, že ideme do vojny, ale znamená to, že teraz budeme môcť využiť koordinačné, výcvikové a plánovacie schopnosti NATO na podporu Ukrajiny koordinovanejším spôsobom,“ povedal Sikorski, podľa ktorého slov v Poľsku budú aktívnejšie cvičiť ukrajinské jednotky.

„Vytvorenie nevojenskej misie na Ukrajine umožní, aby sa zdroje „aliancie použili na výcvik Ukrajincov, na uplatňovanie aliančnej logistiky, alebo iných spoločných prvkov, ktoré máme“, vahlásil poľský minister obrany.

Rusi znova varujú

Moskva v reakcii po niekoľkýkrát zdôraznila, že krajiny NATO sa dodávkami zbraní a výcvikom ukrajinskej armády na svojom území už dávno stali priamymi účastníkmi konfliktu. Námestník ministra zahraničných vecí Alexander Gruško povedal, že žiadna bezpečnostná hrozba zo strany NATO voči Rusku nezostane bez odozvy. Pripomenul slová Vladimíra Putina z jeho prejavu vo Federálnom zhromaždení, že „…spomíname si na osud tých, ktorí kedysi poslali svoje kontingenty na územie našej krajiny. Ale teraz budú následky pre prípadných intervencionistov oveľa tragickejšie“.

Donald Trump, NATO

Rusku územia, Ukrajine vstup do NATO

Podľa článku v denníku La Repubblica, predstavitelia NATO zvažujú scenár, zahŕňajúci ukrajinské ústupky území Rusku, výmenou za bezpečnostné záruky a prijatie Ukrajiny do aliancie. Takýto scenár nie je oficiálnym návrhom, ale diskutuje sa o ňom na neformálnej úrovni ako o najprijateľnejšom ukončení rusko-ukrajinského konfliktu. Táto úvaha naberie reálne kontúry, ak Biden neobháji svoj post prezidenta. Americké vládnuce kruhy vidia tento scenár ako príležitosť pre Donalda Trumpa, stať sa „mierotvorcom“, ak vyhrá voľby.

Ľudia nie sú teliatka

Situácia okolo diania na Ukrajine a v NATO zaujíma aj armádneho generála vo výslužbe Jozefa Viktorína. Ten na Facebooku v statuse tvrdí, že táto misia je „čudná“, no ľudia nie sú teliatka a rečami o lepšej koordinácii výcvikových a plánovacích schopností sa nedajú oklamať. Viktorín hovorí o „udržiavaním ohňa pod kotlom“.

Pohľad z druhej strany

Rusko podľa Viktorína určite nebude takúto falošnú argumentáciu akceptovať.

„Veľmi jasne pochopia o čo ide, tak ako to chápe rozumný občan EÚ: ide o priame zaangažovanie sa aliancie do prebiehajúceho konfliktu. A my, členské krajiny si môžeme hovoriť čo chceme a klamať sa navzájom. Nijako to aj tak na fakte nič nezmení.  Poviem to priamo: toto rozhodnutie jednoznačne prispieva k budúcej nebezpečnej eskalácii konfliktu,“  obáva sa Viktorín.

Logická otázka

„Sme ozaj tak hlúpi alebo naivní? Veď takéto rozhodnutia zo strategického hľadiska nepomáhajú ani Ukrajine a členským štátom aliancie už vôbec nie. Naozaj sa treba začať hlasno pýtať, kto chce svetovú vojnu? Je to NATO alebo iba niektorí Jastrabi zo zakladajúcich členov aliancie? V každom prípade je to hazard so všetkým čo k poriadnej náloži s časovačom patrí,“ píše ďalej Viktorín.

Nebuďme naivní

„Myslieť si totiž, že keby malo k niečomu (nedajbože) prísť a druhá strana nepoužije jadrový arzenál je naivita na úrovni škôlkara. Ak s týmto autori nápadu rátajú, potvrdzuje to fakt, že zaslepenosť západu je v priamom a zásadnom rozpore so zdravým rozumom,“varuje generál vo výslužbe. Zaslepeným vyznávačom vojny preto odporúča politické stretnutie medzi NATO a Ruskom. To vidí, ako príležitosť predísť katastrofe, do ktorej ľudstvo ženú už zmienení vojnoví jastrabi.

Zlyhávame

„Preto nie tvorba nezmyselnej misie pre Ukrajinu, ale okamžité a skutočné hľadanie akýchkoľvek možnosti mierového riešenia. A keďže sa tak nedeje, je zjavné, že medzinárodné spoločenstvo deň za dňom v krízových momentoch fatálne zlyháva.

Moje tvrdenie potvrdzuje aj ‘výsledok’ misie NATO v Afganistane… Múdry človek sa z chýb poučí, hlupák ich robí ďalej. Preto tí politici, čo sú nepoučiteľní, by mali byť beu meškania vymenení. Máme na to príležitosť v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. Využime ju. Je to nádej pre mier,“ uzatvára Viktorín.

ZDROJ: FB Jozef Viktorín / HD

By ARCHA

Secured By miniOrange