Takto sú na Západe označované kĺzavé ruské letecké bomby FAB 3000 M-54. Tieto bomby vážia 3 tony. pochádzajú síce zo starých sovietskych čias 50-tych rokov, no prešli zaujímavým vývojom. Najskôr boli veľmi populárne, potom boli kvôli ťarbavosti nahradené raketami a teraz sa tešia z veľkej – na frontoch potvrdenej- renesancie. UMPC tejto bomby podľa periodika „News Rambler“ uvádza západných vojenských odborníkov do stavu ozajstnej hrôzy.

Nečudo, ničivá sila FAB 3000 sa približuje ničivej sile menšej taktickej jadrovej zbrane /plášťového typu/. Bomba býva umiestnená vo vnútorných priestoroch diaľkových bombardérov Tu-22M3; v súčasnosti je upravovaná tak, aby ju mohol vypúšťať aj frontový nadzvukový stíhací bombardér Su-34M.

Medzi ničivé účinky bomby patrí silná rázová vlna, a to ako vzduchová tak seizmická, ďalej nadmerný silne demolačný tlak plynov a napokon aj veľké úlomky vyplývajúce z deštrukcie trupu.

FAB 3000 dokáže zničiť kruhovú oblasť s priemerom 100 metrov /presnejšie s polomerom 46 metrov/. Ničivé úlomky bomby devastujú okolo s polomerom 260 metrov. Zasiahnuté územie v prípade iba jednej bomby je tak viac ako pol kilometra. Výroba bômb trvala od 1954 do polovice 90-tych rokov, keď bol „zabijak slonov“ nahradený raketami. “ Po obnove výroby bola bomba doplnená o jednotný plánovací a korekčný modul. Bomba dostala UMPC s raketovým motorom. Bomby používané dnes na Ukrajine je preto možné vypúšťať z bombardovacích lietadiel 60 km od cieľa a teda zväčša aj od miesta účinnej PVO.

Rôzne varianty ruských kĺzavých bômb majú na Západe rôzne prezývky

FAB 500 sa volá „nočná mora pechoty“. FAB 1500 sa prezýva „diabol“ a FAB 3000 sa označuje ako „likvidátor pechoty“. No a to má popri nich RF v zálohe ešte aj FAB 5000…

Situácia na frontoch je relatívne pokojná. OS RF získavajú pozície v okolí mesta Časov Jar /Kleščevka, Bogdanovka/. Ukrajinské OS presúvajú k strategickému mestu nové a nové zálohy. Začiatok ruskej operácie visí vo vzduchu.

V ostatných častiach frontov Ukrajinci využívajú spomalenie ruského postupu a po vzore Surovikina budujú zákopy, bunkre, mínové polia a protitankové dračie zuby. Na rozdiel od Surovikinovej línie má ukrajinská línia zatiaľ iba jednu, výnimočne dve línie. Na rozdiel od OS UA pri prelamovaní obranných línií budú mať OS RF jeden tromf navyše: spomínané kĺzavé bomby FAB 500, 1500 a 3000. Postupu OS RF by teda línie obrany v miestach plánovaných prielomov frontu nezabránili.

Pri bojoch neďaleko Avdejevky údajne OS UA prišli o ďalší americký tank Abrams. V tejto oblasti sa najviac bojuje v Novokalinove, Keramike, Jasnobrodovke a Umanskom. Pri Semjonovke Rusi prekročili rieku Durnuju a získali oporu na južnom okraji obce.

Analytici ISW, ukrajinskí a ruskí experti v poslednom čase, po masívnych leteckých útokoch na charkovskú infraštruktúru spomínajú Charkov ako najdôležitejší cieľ tohtoročnej ruskej kampane. Odhaduje sa, že by Rusi Charkov mohli obsadiť do 3-4 mesiacov. To je ale iba teória .Bez poznania plánov ruskej či ukrajinskej armády sa všetko napokon môže vyvinúť celkom inak.

AUTOR: trikopce, ZDROJ: Blog Pravda

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange