Lidi už mají věčného mlácení antisemitismem po hlavě plné zuby. A nejen jednotliví lidé, ale i státy.
Rainer Rupp píše na dnešním webu RT Deutsch:
„Případy bojkotu proti Izraeli, které Německo (a nejen Německo, pozn. překl.) odsuzuje jako antisemitské, nabírají na počtu i síle. Nizozemský odvolací soud nařídil vládě zablokovat vývoz náhradních dílů pro stíhací bombardér F-35 do Izraele, protože by přispěly k porušování lidských práv.
Více než čtyři měsíce od 7. října leží velká část hustě osídleného pásma Gazy v troskách. Oficiální počet palestinských civilistů zmasakrovaných izraelskými bombami a granáty je podle agentury Reuters k 12. únoru 2024 28 340 a počet zraněných na 67 984.
Počet mnoha dalších lidí, velkých i malých, starých i mladých, kteří jsou pohřbeni pod troskami vybombardovaných domů, školek, škol a nemocnic, nelze ani odhadnout.
12. února „nejhumanitárnější armáda na světě“, jak nedávno hájil svou sionistickou soldatesku před narůstajícími obviněními z genocidy po celém světě premiér Benjamin Netanjahu, pokračovala ve svých masakrech na palestinském civilním obyvatelstvu. Nejméně 74 lidí bylo zabito při izraelské operaci ve městě Rafah na jihu Gazy, většinou při leteckých náletech, uvedl palestinský zdravotnický úřad.
Před vyhlazovací válkou Izraele proti Palestincům žilo v hustě zaplněné oblasti v pásmu Gazy asi 2,3 milionu lidí. Rafah měl před 7. říjnem asi 270 000 obyvatel. Pro připomenutí: Pásmo Gazy je oblast zvenčí hermeticky uzavřená ostnatým drátem na vysokých zdech a střežená těžce ozbrojenými izraelskými vojáky v opevněných strážních věžích. Jak systematické ničení měst a osad na severu pásu pokračuje, stále více obyvatel utíká do jeho jižní části, aby unikli postupující izraelské armádě (IDF). Počet lidí v Rafahu se nyní odhaduje na 1,3 milionu lidí.
12. února zahájila izraelská armáda útok na toto město a Netanjahu s obludným cynismem nařídil tam nacpaným lidem, aby okamžitě odešli „pro vlastní bezpečnost“. Ale kam? I kdyby existovala cesta ven z tábora Gazy, jak by se dal takový příliv logisticky zvládnout? Mimo město je jen pouštní krajina.
V posledních čtyřech měsících byly dodávky vody, potravin a léků pro uprchlíky v pásmu Gazy nedostatečné i v městských podmínkách, a to navzdory nejlepším úmyslům humanitárních pracovníků. Podle humanitární agentury OSN UNRWA byl jeden ze čtyř lidí v pásmu Gazy ohrožen hladem ještě předtím, než byla potravinová pomoc zastavena většinou „humanitárních majáků“- hodnotových států Západu.
Vyhoštění 1,3 milionu lidí z Rafahu do okolní pouštní oblasti, která je součástí Pásma Gazy, jak to zjevně plánuje Netanjahuova vláda, by mohlo nabýt rozměrů, které by mohly být srovnatelné s genocidou Arménů, kteří byli před více než sto lety také zahnáni do pouště. Posledně jmenovanou tragédii uznal německý Bundestag v červnu 2016 velkou většinou za genocidu.
Kdokoli z „hodnotového“ Západu, kdo nadále bezpodmínečně podporuje Izrael zbraněmi, jak to nedávno udělala semaforová koalice dodávkou 20 000 nábojů do tanků, musí, vzhledem z podezření z genocidy, které vyslovil Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), počítat s tím, že bude na konci vyšetřování ICJ shledán vinným z napomáhání a navádění ke genocidě.
Rozhodnutí nizozemského odvolacího soudu z 12. února nařídilo nizozemské vládě zablokovat veškerý vývoz náhradních dílů pro nejmodernější americkou stíhačku F-35 do Izraele, je více než pochopitelné. Podle zdůvodnění „je třeba se obávat, že přesun náhradních dílů přispěje k porušování lidských práv ze strany izraelských ozbrojených sil“.
Podle britské tiskové agentury Reuters rozhodnutí uvádí doslovně:
„Je nepopiratelné, že existuje jasné riziko, že vyvážené díly F-35 budou použity k vážnému porušení mezinárodního humanitárního práva.“
Tak špatně je na tom „nedotknutelný“ Izrael se svou údajně „nejhumanitárnější armádou na světě. Žádná vláda na Západě nebyla dosud nikdy takto veřejně „zfackována“. Člověk si může být jistý, že německá média hlavního proudu toto „jasně antisemitské“ soudní rozhodnutí uloží do zapomnění. Zejména proto, že by roztrhalo jejich vyprávění o „vznešeném a ušlechtilém Izraeli“ na kusy.
(Nizozemský) stát musí splnit nařízení soudu do sedmi dnů. Soudci zamítli žádost vládních právníků v Haagu o „pozastavení příkazu do rozhodnutí o odvolání u Nejvyššího soudu“.
Podle Geoffreyho van Leeuwena, nizozemského ministra obchodu, není zákaz vývozu dílů amerických F-35 do Izraele oprávněný. F-35 také slouží k „ochraně Izraele před mnoha regionálními hrozbami“, kterým čelí, „například z Íránu, Jemenu, Sýrie a Libanonu“. Dochází k pokusu obejít soudní příkaz argumentem, že náhradní díly by byly použity pouze pro ty F-35, které se neúčastnily útoků v Gaze. Ale dokud budou pokračovat izraelské nálety na pásmo Gazy, nevypadá to, že by předsedající soudce Bas Boele s tímto „kompromisem“ souhlasil.
Na druhou stranu soudce nechce zcela ohrozit pověst Nizozemska jako spolehlivého dodavatele v celosvětové síti náhradních dílů Lockheed Martin. Nechal proto otevřenou možnost povolit v budoucnu vývoz dílů F-35 do Izraele, ale pouze pod přísnou podmínkou, že už nikdy nebudou použity ve vojenských operacích v Pásmu Gazy.
F-35 je známý nejen jako zvláště drahý proudový stíhač a létající počítač, ale také jako zvláště k poruchám náchylný stíhací letoun. Přesto se díky sofistikované reklamní kampani v mnoha prozápadních zemích stal objektem touhy, symbolem vojenského postavení. (Viď, Černochová, pozn. překl.) Lockheed Martin zřídil regionální servisní střediska po celém světě, včetně jednoho v Nizozemsku, aby poskytoval včasné náhradní díly a opravy pro široce používaná letadla F-35. Spolehlivost této rozumné servisní strategie je nyní zpochybňována soudním rozhodnutím, které narušilo americký vojenský dodavatelský řetězec do Izraele.
Vláda v Haagu se podle agentury Reuters snaží přesvědčit své partnery, že je spolehlivým členem programu F-35 a zůstane jím i v dalších formách mezinárodní a evropské spolupráce. Samotná společnost Lockheed Martin ve svém prohlášení uvedla, že vyhodnotí dopad rozhodnutí nizozemského soudu na svůj dodavatelský řetězec a je připravena „v případě potřeby přímo podpořit americkou vládu a spojence“.
Humanitární tlak na Izrael mezitím stále roste
Čína použila silná, i když diplomatická slova, když vyzvala izraelskou vládu, aby neútočila na Rafah. Zatímco Mezinárodní soudní dvůr nadále zkoumá proti Izraeli žalobu za genocidu, šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell nyní vyzval všechny příznivce Izraele, aby zastavili své vojenské dodávky do Tel Avivu. Tím ostentativně zaujímá pozici, která je diametrálně odlišná od Německa a jeho německé šéfky Ursuly von der Leyenové.
Borrell si v pondělí stěžoval, že v pásmu Gazy je zabíjeno „příliš mnoho lidí“. Amerického prezidenta přitom tvrdě kopl do holeně. V narážce na komentář Joe Bidena z minulého týdne, že izraelská vojenská akce v Gaze byla „nadměrná“, řekl Borrell:
„No, pokud věříte, že je zabíjeno příliš mnoho lidí, možná byste měli poskytnout méně zbraní, abyste zabránili zabití tolika lidí… Pokud mezinárodní společenství věří, že jde o masakr, že příliš mnoho lidí umírá, možná budeme muset zpochybnit pokračující poskytování zbraní.“
Pohled na tiskové konference amerického ministerstva zahraničí a Bílého domu opět ukazuje nesnesitelné pokrytectví USA. Zatímco je odsuzován počet obětí izraelských akcí, Washington pokračuje v pumpování zbraní do Izraele.
Známý investigativní novinář AP Matt Lee vyzpovídal mluvčího ministerstva zahraničí Matta Millera. Hledal podrobnosti o povaze tlaku Bílého domu na Netanjahuovu vládu, aby zmírnila akce v Gaze.
Otázka od Matta Lee: „Jaké páky k nátlaku na Izrael používáme?“
Matt Miller: „Na prezidentových slovech… záleží.“
Matt Lee „Používáme slovo „přehnané“? To je ta páka?“
Matt Miller: „Ano, ano, ano! Slova prezidenta USA a ministerstva zahraničí USA měla dopad. Možná ne vždy tolik, jak jsme chtěli, ale dopad měla.“
A takto funguje slovo amerického prezidenta: Dva dny poté, co Biden označil chování Izraele za „přehnané“, Izrael 12. února zaútočil na poslední útočiště pro 1,3 milionu Palestinců a zabil podle posledních údajů více než 90 lidí.
Politický establishment ve Washingtonu, bez ohledu na stranu, která vládne, nadále slouží jako silná ochranná bariéra pro Izrael. Ale i v USA se drolí trpělivost a v Evropě NATO začíná hráz mlčení vykazovat trhliny. Tlak obyvatelstva, které se znechucením a pobouřením reaguje na zjevné masakry nevinných lidí v pásmu Gazy, se projevuje jak v zastavení dodávek náhradních dílů F-35, tak ve výzvě Borrella k ukončení dodávek zbraní do Izrael.
Přibývají náznaky, že nejhorší izraelská noční můra se naplňuje a bojkot nabírá na síle. Kladivo „antisemitismu“ je proti kritice Izraele stále méně účinné. Protestovat proti masovému vraždění dětí a důsledně zastavovat dodávky, jak nyní činí Nizozemsko, není antisemitismus.
AUTOR: Jana Kunšteková, zdroj