Belgické hlavní město, které je zároveň sídlem většiny institucí EU, je od včerejška zcela paralyzováno. Belgičtí zemědělci, posíleni traktorovými delegacemi z Francie, Německa a Holandska, obsadili veřejná prostranství před Evropskou komisí, Evropským parlamentem, sídle Rady ministrů, belgickou vládou a ministerstvy – a v neposlední řadě všechny důležité křižovatky a příjezdy do města.
Před budovy EU i belgické vlády vysypali hnůj. Na křižovatkách pálí slámu. Všude ale slušně a věcně diskutují se spoluobčany, kteří se přišli podívat co se děje, a vyslechnout si, jaké problémy sedláky vyhnaly do ulic. Včera diskuse před europarlamentem probíhala dlouho do noci. Zemědělcům vadí grýndýl a podle něj napsaná reforma společné zemědělské politiky EU, která je nutí pěstovat méně plodin, chovat méně hospodářských zvířat, přidala jim k tomu spoustu drahých povinností a investic do grýndýlových technologií a hlavně papíry. Podle současné verze společné zemědělské politiky vyplňují zemědělci dvojnásobek formulářů a hlášení než dříve.
A za všechnu tuto buzeraci dostanou méně peněz než před dvěma lety, kdy současná verze Společné zemědělské politiky (CAP) začala platit.
K tomu všemu Komise sjednává další a další obchodní dohody, které umožňují zvyšovat množství bezcelních dovozů zemědělských produktů ze třetích zemí. Rada ministrů je většinou potichu schválí a v EP jsem mezi odpůrci těchto dohody v menšině. Výrobci potravin dovážených z Afriky ani jižní Ameriky nemusí plnit nic z grýndýlovin a většinou ani neplatí daně. Tohle všechno zemědělství v Evropě brutálně ničí. Zvedl se proti tomu odpor, který má zatím podobu, jakou si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
MUDr. Ivan David, český europoslanec