(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Svetové ekonomické fórum (WEF) vyzvalo vlády na na celom svete, aby vytvorili „čierne zoznamy vylúčených ľudí“, ktorí veria v takzvané „konšpiračné teórie“ a zablokujú im prístup k financiám.

Jeanne Bourgaultová, prezidentka a generálna riaditeľka Internews, medzinárodnej neziskovej organizácie, ktorá financuje médiá po celom svete, sa počas davoského konferenčného panelu s názvom „Defending Truth“ zaoberala tým, ako zabrániť šíreniu toho, čo považuje za „dezinformácie“.

„Globálna dôvera v inštitúcie klesá, čo sa odráža v tom, že len 40% ľudí trvalo dôveruje správam. Posilnenie mediálnej informačnej gramotnosti používateľov internetu, zlepšenie integrity informácií a zvýšenie transparentnosti sú životne dôležité pre riešenie šírenia nepravdivých informácií,“ uvádza sa v opise štvrtkového zasadnutia WEF.

Podľa portálu Theblaze.com účastníci diskusného panela, vrátane Bourgaultovej, sa snažili odpovedať na otázku: „Aké kroky musia zainteresované strany podniknúť, aby zachovali zdravý ekosystém dôvery?

Bourgaultová vysvetlila, že jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zabrániť ľuďom, aby boli vystavení takzvaným „nepresným informáciám“, je vytvoriť zoznamy alebo príručky pre inzerentov, ktoré im povedia, kde majú a kde nemajú míňať peniaze za reklamu.

„Dezinformácie zarábajú peniaze a my musíme tieto peniaze vystopovať a v spolupráci najmä s globálnym reklamným priemyslom ich zablokovať,“ povedala Bourgaultová.

„Veľa z reklamných peňazí ide na dosť zlý obsah. Takže musíte naozaj tvrdo pracovať na čiernych zoznamoch (závadných subjektov) alebo bielych zoznamoch (schválených subjektov), aby ste sa pokúsili nasmerovať svoje peniaze za reklamu na dobré správy a informácie. Myslím presné a relevantné správy a informácie.”

Bourgaultová vyjadrila frustráciu nad tým, že platformy sociálnych médií nezamestnávajú dostatok „ľudí zabezpečujúcich dôveru a bezpečnosť“ na monitorovanie a odstraňovanie „dezinformácií“ zdieľaných na ich platformách.

Podľa webovej stránky Internews sa táto nezisková organizácia snaží pomôcť ľuďom na celom svete získať prístup k „dôveryhodným správam a informáciám, aby mohli robiť informované rozhodnutia o svojich životoch a domáhať sa zodpovednosti u politikov“.

„Školíme novinárov a aktivistov v oblasti digitálnych práv, bojujeme proti dezinformáciám a ponúkame obchodné znalosti, aby sme pomohli médiám stať sa finančne udržateľnými,“ uvádza sa na ich webovej stránke.

Cieľom organizácie je „odstrániť dezinformácie určené na manipuláciu volieb, narúšanie verejnej diskusie, podnecovanie násilia alebo podkopávanie verejného zdravia“.

Internews tiež uvádza, že je potrebné, aby platformy sociálnych médií boli zodpovedné za zabezpečenie toho, že „kvalitné informácie“ zdieľané v online prostredí budú uprednostňované, zatiaľ čo „dezinformácie“ budú odstránené.

Věra Jourová, česká podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť, uviedla, že dezinformácie predstavujú výzvu na posilnenie globálnej bezpečnosti a spolupráce.

Dezinformácie sú bezpečnostnou hrozbou. A možno si to mnohí nevšimli, ale bolo súčasťou ruskej vojenskej doktríny, že začnú informačnú vojnu. A teraz sme v nej, skonštatovala Jouravá.

„Ako o tom uvažujeme my v Európskej únii? Zameriavame sa na zlepšenie systému, v ktorom ľudia získajú správne fakty.

Jouravá tvrdí, že EÚ sa nesnaží cenzurovať názory ani jazyk (Poznámka redakcie: Isteže nie, no presne to robí!).

Pokiaľ ide o to, aké kroky EÚ podniká, aby zabránila šíreniu nepravdivých informácií, Jourová poznamenala, že spoločnosti sociálnych médií sú teraz zo zákona nútené odstraňovať dezinformácie.

Dodala tiež, že „konečným riešením“ na vyriešenie problému takzvaných falošných informácií je „vymáhanie práva“. Jouravá poukázala na nárast antisemitizmu a poznamenala, že dezinformácie zdieľané online môžu viesť k fyzickým hrozbám.

Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: badatel.net

By ARCHA

Secured By miniOrange