USA (či spíše jejich zbrojní koncerny patřící BlackRocku) potřebují války a čím víc jich je, tím lépe. Vměšování do cizích záležitostí není americkým jestřábům cizí, stejně jako rozpoutávání barevných revolucí a eskalace jakýchkoli vnitřních konfliktů ideálně v zemích, které jsou co nejdál od samotných USA.

Od 90. let pak patří k zájmovým územím také Balkán, kde došlo k „humanitárnímu bombardování“ zejména v zájmu výstavby největší americké vojenské základny v Evropě. Nyní se možná schyluje k dalšímu konfliktu.

A tentokrát nejde o nezákonně odtržené islamizované Kosovo versus Srbsko, ale o vnitřní konflikt v Bosně, který je nyní rozdmýcháván s pomocí amerických stíhaček…

USA v pondělí vyslaly nad Bosnu a Hercegovinu dvě stíhačky F-16 jako demonstraci síly, která má být hrozbou bosensko-srbskému vůdci Miloradu Dodnikovi, který chce nezávislost pro oblast se srbskou většinou, kterou ovládá.

Dodnik je prezidentem Republiky srbské, poloautonomní srbské republiky v hranicích Bosny a Hercegoviny, která je oddělená od druhé části země, která je obydlena převážně bosenskými Muslimy a Chorvaty, známé jako Federace Bosny a Hercegoviny.

Hranice byly stanoveny Daytonskými dohodami z roku 1995, které byly vyjednány po intervenci USA a NATO proti Srbům v tehdejším  konfliktu v oblasti.

Americké velvyslanectví v Sarajevu uvedlo, že stíhačky F-16 přeletěly nad Bosnou, aby ukázaly americkou podporu „územní celistvosti“ země.

„Tento bilaterální výcvik je příkladem pokročilé vojenské spolupráce, která přispívá k míru a bezpečnosti na západním Balkáně, stejně jako demonstruje odhodlání Spojených států zajistit územní celistvost Bosny a Hercegoviny tváří v tvář protidaytonským a separatistickým aktivitám,“ uvádí se v prohlášení podle agentury AP.

„Spojené státy zdůraznily, že ústava Bosny a Hercegoviny neposkytuje žádné právo na odtržení, a budou jednat, pokud se někdo pokusí tento základní prvek změnit,“ uvádí se v prohlášení.

Dodnik nedávno řekl agentuře AP, že bude pokračovat v prosazování srbských zájmů navzdory hrozbám ze strany USA. „Nejsem iracionální, vím, že odpovědí Ameriky bude použití síly, ale nemám důvod se tím bát obětovat (srbské) národní zájmy,“ řekl.

Dále řekl, že pokud dojde k mezinárodní intervenci podporující bosenské instituce, pak „v další fázi budeme jejich reakcí donuceni vyhlásit úplnou nezávislost“ Srby kontrolovaných regionů Bosny.

James O’Brien, náměstek amerického ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti, nedávno pohrozil, že USA budou „jednat,“ pokud někdo ohrozí podmínky Daytonských dohod, a řekl, že nikdo v zemi nemá právo na „odtržení.“

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange