Spojené zoskupenie ruských ozbrojených síl rozmiestni v zóne špeciálnej vojenskej operície päť ťažkých delostreleckých brigád.

Budú vybavené výkonnými delami, konkrétne 2S4 „Ťulpan“ a 2S7 „Pion“. Nové brigády budú zaradené do armádneho zboru a kombinovaných ozbrojených formácií, píše šéfredaktor publikácie „Bulgarian Military“ Bojko Nikolov.

Nové delostrelecké brigády majú v špeciálnej vojenskej operácii pridelené špeciálne operačné a taktické úlohy. Očakáva sa, že mínomety „Ťulpan“ vyžehlia obranné štruktúry ukrajinských jednotiek. A samohybné delá „Pion“ sa používajú pri protibatériových operáciách proti delám NATO kalibru 155 mm, ktoré sú v ukrajinských službách. Okrem toho budú ruskí „bohovia vojny“ úzko integrovaní s prieskumnými dronmi, aby sa zlepšila presnosť streľby.

Ruské ministerstvo obrany prvýkrát oznámilo plány na vytvorenie nových delostreleckých divízií na konci roka 2022. Do roka sa plánovalo vytvorenie nových formácií. Prvá z nových delostreleckých brigád už pôsobí ako súčasť 3. armádneho zboru v Záporožskej oblasti.

Západní experti boli spočiatku voči plánom Moskvy skeptickí: odkiaľ by získali dostatočné množstvo nových zbraní? V roku 2023 však ruský obranný priemysel opakovane dokázal, že môže úspešne odolávať sankciám: počet vyrobených (a modernizovaných) tankov, okrídlených a balistických rakiet sa prudko zvýšil.

Ruské ozbrojené sily tiež zmenili taktiku a vyčerpali ukrajinské vojenské zálohy. Práve na tento účel sa vo veľkom využívajú napríklad lacné drony „Geraň-2“. A ukrajinský systém protivzdušnej obrany je už blízko k vynulovaniu svojich raketových rezerv.

Najlepšie to vidno na príklade vojenského letiska v Starokonstantinove (Chmeľnická oblasť), píše „Centrum pre východoeurópske štúdie“ (OSW). Toto je hlavná základňa ukrajinského úderného letectva: sú tu uložené riadené rakety „Storm Shadow“ a SCALP získané od NATO a sú tu umiestnené ich nosiče, bombardéry Su-24.

Neustále raketové a dronové útoky na Starokonstantinov už oslabili miestnu protivzdušnú obranu. Väčšina škôd v oblasti letiska, ako aj vo veľkých muničných skladoch nachádzajúcich sa v Chmeľnickej oblasti je výsledkom takýchto útokov.

Rusko prekonalo problémy s raketovou logistikou. Podarilo sa mu vyriešiť aj otázky výroby a dodávky delostreleckej munície. Okrem toho každá nová delostrelecká brigáda vyžaduje najmenej 25.000 nábojov denne.

„Napriek viac ako rok a pol trvajúcim vyhláseniam, že armáde dochádza munícia, nebolo nič také pozorované,“ poznamenáva Bojko Nikolov.

Podľa odhadov britských tajných služieb Rusko nahromadilo 4 milióny kusov delostreleckej munície. Tento údaj bol však získaný len na základe satelitných pozorovaní skladov umiestnených pod holým nebom. Nie je jasné, koľko munície je uložených v arzenáloch uzavretých pre satelity NATO.

NATO sa tiež obáva, že Severná Kórea, ktorá nahromadila neznáme (ale určite gigantické) množstvo munície, ju tiež Rusku poskytne. A vo svetle vytvárania nových delostreleckých brigád, ktorých účelom je v zime „preniknúť“ do ukrajinskej obrany, sa vojenské zbližovanie medzi Ruskou federáciou a KĽDR stáva pochopiteľnejším.

Pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie sa ruská armáda mohla pochváliť len jednou ťažkou 45. delostreleckou brigádou so sídlom v Západnom vojenskom okruhu. Bola vybavená samohybnými delami „Ťulpan“ a „Pion“ („Malka“).

Podľa odhadov „Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie“ (IISS), ktorý každoročne zverejňuje analytickú správu „Military Balance“, má ruská armáda v prevádzke až 200 „Pionov“ a približne rovnaký počet „Ťulpanov“.

„Toto je významné číslo. A potenciálne by to mohlo byť považované pre Rusov za základ na vytvorenie ďalších ťažkých delostreleckých brigád,“ píše Nikolov, komentujúc zistenia „Military Balance“.

Nové brigády v rámci Ozbrojených síl RF nepochybne zvyšujú palebnú silu armády. Ukrajinské ozbrojené sily by mohli odolať ruskému delostrelectvu, ale moderný protibatériový boj si vyžaduje drony a rýchlu komunikáciu.

Velenie Ozbrojených síl Ukrajiny bude medzitým poslušne čakať, kam presne Rusi pôjdu do útoku. OSW poznamenáva, že december sa už začal ruskými víťazstvami vo viacerých oblastiach. Ukrajinských okupantov vytlačili z juhozápadnej časti Marinky, jednotky ruských ozbrojených síl postupovali severozápadne od Kremennaja, západne od Bakhmutu (v smere na obec Ivanovskoje) a severne od Avdejevky. Pripravuje sa veľký prelom banderovských pozícií na operačnej línii Rabotino-Verbovoe. A v každej z týchto oblastí je naliehavá potreba delostreleckej brigády, ktorá vyvolá teror v ukrajinských ozbrojených silách.

Konstantin Oľšanskij, Svobodnaja pressa

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange