Kamikadze-drony tejto rodiny sú používané už dlho, ale s objavením sa modifikácie s označením „Izdelie-53“ sa situácia na bojisku môže radikálne zmeniť.
Už dlho je známe, že ruské jednotky začali používať nový typ dronu „Lancet“ s automatickým navádzacím systémom proti pozemným cieľom. Od prvých správ o údajnom použití „potulujúcej sa munície Izdelie-53“ ubehlo pomerne málo času, no v online priestore už bolo zverejnených niekoľko útokov — zničenie českého MLRS RM-70 (Vampir – pozn. prekl.), českého samohybného dela vz.77 „Dana“ a ukrajinských tankov T-64B, čo naznačuje myšlienku rozšírenia geografie bojového použitia a zvýšenia intenzity úderov.
Aké sú rozdiely medzi novým a starým „Lancetom“?
„Izdelie-51“ a „Izdelie-52“ boli použité proti cieľom v poloautomatickom režime. Na presné zasiahnutie vozidla alebo objektu bol potrebný zásah operátora. Nový dron „Izdelie-53“ znižuje vplyv ľudského faktora pri procese zasiahnutia cieľa a zvyšuje šance na zničenie pri prvom zásahu.
Súdiac podľa už zverejnených prípadov, automatický zameriavací systém plní niekoľko funkcií naraz: bez zásahu operátora rozpoznáva ciele na pozadí terénu (budovy alebo vegetácie), automaticky oddeľuje vojenské/prioritné ciele od civilných/sekundárnych a fixuje ich v prípade útoku.
V súčasnosti je aktívne testovaný automatický navádzací systém „Lancet“ na synchronizáciu dronov a ich masové využitie v zostave roja.
Takýto prístup môže v budúcnosti umožniť nielen vytváranie protitankových bariér na rozsiahlych územiach, ale umožní aj koordinované útoky na narušenie nepriateľských útočných operácií alebo na rýchle zničenie kritickej infraštruktúry.
K čomu by to mohlo viesť?
Použitie dronov „Lancet“ s automatickým systémom navádzania na cieľ zatiaľ nedosiahlo taký rozsah ako používanie ich predchádzajúcich verzií, dá sa však očakávať, že časom „Izdelie-53“ postupne nahradí všetky ostatné verzie a bude používaný plošne.
Prítomnosť a rozšírenie dronov „Izdelie-53“ medzi vojakmi (v individuálnych transportných a odpaľovacích kontajneroch a samohybných odpaľovacích zariadeniach na rôznych podvozkoch) umožní širšie využitie novej potulujúcej sa munície v nových taktických scenároch a pri plnení nových úloh. Napríklad na vytvorenie prepadov bude možné zorganizovať masívne kombinované útoky proti rôznym cieľom, zvýšením ich prístupov a manévrovania.
Odpaľovacie zariadenia pre 20 až 40 UAV „Lancet“ môžu byť založené na obrnených vozidlách ako je KamAZ-5350 „Patrol“ a môžu byť použité ako vysoko presné raketové systémy. V súčasnosti si prevádzka „Lancet“ vyžaduje SUV s prívesom.
Vojennaja chronika, news-front.su
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz