Kaczynski vytvára sedem divízií na východnom krídle

Šéf poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski kritizoval NATO. Pripomenul koncepcie aliancie, podľa ktorých by sa Poľsko mohlo vzdať časti územia od Visly. Poľsko sa preto podľa neho mieni „brániť samo“, na čo Varšava vytvára nové brigády. Čo tieto Kaczynského vyhlásenia znamenajú v skutočnosti?

Jaroslaw Kaczynski, líder vládnucej strany Právo a spravodlivosť a podpredseda poľskej vlády, po návšteve poľsko-bieloruskej hranice v Kodani (Lubelské vojvodstvo) ostro kritizoval NATO. Za jednu z hlavných úloh vlády označil zaistenie bezpečnosti krajiny „vo všetkých dimenziách“, t. j. proti vnútorným a vonkajším hrozbám.

Kaczynski tiež ostro kritizoval svojich politických oponentov zo strany Občianska platforma. Povedal, že jeho predchodcovia obmedzili poľské ozbrojené sily „na východ od Visly“ – v oblastiach, ktoré sú podľa niektorých koncepcií obrany východného krídla NATO najviac ohrozené.

„Podľa niektorých koncepcií obrany východného krídla NATO malo jednoducho odísť, odovzdať územia nepriateľovi a až potom by nasledoval protiútok a ich návrat,“ povedal politik. Zároveň uviedol, že súčasné orgány vytvárajú nové vojenské jednotky. Poľská armáda bude mať šesť divízií (namiesto doterajších troch) a „časom pravdepodobne vznikne aj záložná divízia“.

Poľsko má profesionálnu armádu, ktorej počet sa v blízkej budúcnosti plánuje zvýšiť na 300 tisíc z doterajších 160 tisíc, z toho desaťtisíce ľudí budú príslušníkmi vojsk územnej obrany. Osobitnú pozornosť Varšavy pútajú plány na vytvorenie ďalšej siedmej divízie v štruktúre armády, ktoré Kaczynski pravidelne avizuje.

Poľsko v poslednom čase aktívne posilňuje svoju hranicu s Bieloruskom. Krajina tiež presúva ďalšie vojenské jednotky na východ. Podľa poľského generálneho velenia budú pri bieloruských hraniciach rozmiestnené celkovo dve brigády poľských ozbrojených síl. Na východ sa plánuje vyslať aj ďalších tisíc príslušníkov armády a 200 kusov techniky.

Zároveň sa tento úsek štátnej hranice spevňuje kovovým plotom a „všetkými druhmi elektronických zariadení“, povedal Kaczynski. Projekt stál Varšavu 1,6 miliardy zlotých (400 miliónov dolárov). „Chceme dať jasne najavo, že robíme všetko potrebné, aby sme odrazili prípadné provokácie alebo akékoľvek agresívne akcie,“ povedal Kaczynski a dodal, že plot na hranici s Bieloruskom sa bude v nasledujúcich rokoch rozširovať.

Podpredseda vlády zdôraznil, že k budúcim útokom z Bieloruska môže dôjsť kedykoľvek vzhľadom na prítomnosť wagnerovcov v krajine, ktorí „trénujú tri až štyri kilometre od tohto miesta“.

V súvislosti s militarizáciou Poľska sa objavili obavy z návratu brannej povinnosti v krajine, ale úrady sa rozhodli zaviesť dobrovoľnú základnú vojenskú službu. Dobrovoľníci budú musieť absolvovať 28 dní základného výcviku, po ktorom bude nasledovať 11 mesiacov špecializovaného výcviku a budú považovaní za záložníkov. V prípade záujmu budú môcť vstúpiť do profesionálnej armády.

„Poliaci nie sú hlúpi, pozreli sa na NATO a uvedomili si, s kým majú do činenia. Ak niečo, tak Američania budú v NATO chrániť svoje záujmy, ale kto hovorí, že Washington bude chrániť záujmy Varšavy? Poliaci, zdá sa, Američanom neveria. Preto tá kritika z úst Kaczynského,“ povedal Stanisław Stremidłowski, poľský politológ.

Pripomenul, že Kaczynski pred siedmimi rokmi, keď prvý raz vyzval na obnovenie poľskej suverenity, nastolil kurz „sólovej plavby“ a „teraz je zrejmé, že sa to nedá urobiť iba slovami“.

Podľa politológa má strana Právo a spravodlivosť historicky zlé vzťahy s demokratickými administratívami v Spojených štátoch. „Poliaci by nezniesli Baracka Obamu, ale cez zuby tolerujú Joea Bidena – a to len vtedy, keď sa americký faktor dá využiť ukrajinským smerom,“ dodáva expert. Stremidlowski tomu verí ….

Kaczyńského vyjadrenia súvisia aj s nadchádzajúcou volebnou kampaňou do Sejmu na jeseň tohto roka.

Posolstvo politika spočíva v tom, že jeho predchodcovia vrátane bývalého premiéra Donalda Tuska nechali Poľsko bezbranné – znížili počet vojenských jednotiek, neurobili nič pre prezbrojenie armády a bojovali za americkú základňu v obci Redzikowo.

„Toto je Kaczynského výzva priaznivcom PiS, aby prišli voliť stranu, pretože ‚inak sa k moci dostane Tusk a opäť všetkých zradí‘,“ domnieva sa expert.

Nikolaj Meževič, hlavný výskumník Inštitútu Európy Ruskej akadémie vied, má iný názor. Podľa neho Poľsko kritizuje NATO, ale nekritizuje USA. „Varšava je najvernejším a najspoľahlivejším partnerom USA v Európe. NATO je však komplikovaná byrokratická štruktúra, v ktorej sa rozhodnutia prijímajú pomaly, čo Poliakov skutočne znepokojuje,“ domnieva sa Mezevič.

Podľa neho napriek militarizácii Poľska Varšava nebude riskovať vojnu sama, „a zatiaľ nevidím pripravenosť Západu zaútočiť na Minsk alebo Kaliningrad“. Okrem toho sa počet armády darí zvyšovať najmä kvôli byrokratickým postupom, a nie kvôli získavaniu profesionálneho personálu.

„Poliaci sú mazaní chlapi“.

Do ozbrojených síl presúvajú tých, ktorí tam už pracujú na základe zmluvy na civilných pozíciách, napríklad sekretárky z kancelárie, ale aj kuchárov, šoférov. Dávajú im ,,výložky“, čím sa zvyšuje početný stav armády. Ale aj tak som si istý, že Poliaci nebudú schopní zvýšiť počet svojich ozbrojených síl na 300-tisíc ľudí. Idú touto cestou, ale z hľadiska doplnenia pozemných síl a letectva plán nesplnia skôr ako v roku 2027,“ hovorí Mezevič.

Napriek tomu musia Rusko a Bielorusko sledovať posilňovanie poľskej armády. „Budeme pripravení na túto pre nás relatívne novú výzvu,“ zdôraznil expert. Politológ súhlasí s tým, že kritikou NATO sa Kaczynski zaoberá aj upevňovaním vlasteneckej voličskej základne. „Rozhovory o ruskej a bieloruskej hrozbe sú dymovou clonou, ktorá odvádza pozornosť poľských občanov od najvážnejších problémov vo vnútri štátu,“ vysvetlil respondent.

* zdroj, Preklad: Boris Mesár pro CZ24

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange