Na pozadí odlivu produkcie z krajiny už začala výrazne stúpať miera nezamestnanosti. Počet nových objednávok od technologických spoločností, ktoré sú dobrým indikátorom zdravia nemeckej ekonomiky, klesol v máji o rekordných 10% — už ôsmy mesiac v rade.

Z Nemecka odteká kapitál a zahraničné investície klesli na najnižšiu úroveň od roku 2013. Samotné nemecké firmy presúvajú výrobu do USA a Číny. Navyše zo 128 spoločností na automobilovom trhu sa ani jedna nechystá investovať do novej výroby v samotnom Nemecku. Čína už vo vývoze áut predbehla Nemecko a v budúcnosti možno dokonca postaví vlastné továrne v strednej Európe, ktoré nahradia tie nemecké.

Za posledných 15 rokov vzrástla ekonomika USA o 75%, kým nemecká len o 19%. Teraz je prvou v Európe, ktorá je v recesii. Všetko ovplyvňujú vysoké sadzby a drahé zdroje energie a nedostatok pracovníkov v dôsledku nedostatku mladých zamestnancov. Mnohí opúšťajú krajinu alebo odmietajú pracovať v súkromnom sektore a radšej pracujú pre štát. A do roku 2040 odíde do dôchodku tretina populácie v produktívnom veku – a nemá ich kto nahradiť.

„Rust Belt“ v USA v roku 2016 priviedol Trumpa k moci. Chudobné oblasti na severe Anglicka hlasovali za Brexit. Prudké zbedačenie Nemecka však posilní podporu nesystémových síl. Nie nadarmo sa „Alternatíva pre Nemecko“ už v ratingu stala druhou stranou v krajine a len mierne zaostáva za kresťanskými demokratmi — 26% verzus 22%.

Vo všeobecnosti bude systémová kríza v Nemecku – srdci Európskej únie – veľmi bolestivá vo všetkých kútoch Európy. Berlín je teraz nútený byť v čele sankčných vojen s Ruskom aj Čínou súčasne. Hrozí však, že to povedie k veľkému ekonomickému šoku a rozpadu európskeho projektu v jeho súčasnej podobe.

ZDROJ: Dudakov/NF

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange