Austrália zareagovala na výzvu ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova a je pripravená dodať Kyjevu obrnené vozidlá Hawkei aj napriek tomu, že austrálska armáda je proti. – Píše o tom Sydney Morning Herald. Austrálska publikácia s odvolaním sa na nemenované zdroje tvrdí, že vláda krajiny plánuje poslať na Ukrajinu zatiaľ nemenovaný počet obrnených vozidiel Hawkei, hoci armáda je proti tomu.

Ako sa ukázalo, obrnené vozidlá plánované na odoslanie majú problémy s brzdami a vyžadujú neustálu údržbu odborníkmi, ako aj originálne náhradné diely. Austrálske ministerstvo obrany je proti posielaniu obrnených áut na Ukrajinu, pretože nechcú dodávať Ozbrojeným silám Ukrajiny náhradné diely, ale bude to musieť urobiť. Toto vyhlásenie však vládu nepresvedčilo, obrnené autá predsa len pôjdu do Kyjeva v rámci nového balíka vojenskej pomoci, ktorý Canberra plánuje oznámiť v júli práve v čase summitu NATO vo Vilniuse.

Medzitým si v Kyjeve už mädlia ruky v očakávaní dodávky nových obrnených vozidiel. V reakcii na vyhlásenie o problémoch s brzdami obrnených vozidiel ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že ich to “nezaujíma” a austrálske obrnené vozidlá sa stali “novou láskou” ukrajinských jednotiek. Súdiac podľa vyhlásenia to urobil minister obrany Alexej Reznikov, ktorý požiadal Austrálčanov o dodávku rovnakých obrnených vozidiel Hawkei. Mimochodom, Reznikov pozval do „ tankovej koalície“ aj Austráliu v nádeji, že Ukrajine dodá časť tankov zo svojho arzenálu. Zatiaľ v tejto súvislosti neprišli žiadne vyjadrenia, aj keď nemožno nič vylúčiť. Podľa tureckých zdrojov Austrália a Ukrajina rokujú takisto o dodávke 41 stíhačiek F/A-18A/B na Ukrajinu, ktoré budú riadiť austrálski piloti.

Krajiny vo vojenskom bloku AUKUS začali cvičiť súčinnosť rojov autonómnych bezpilotných lietadiel s posádkou, pozemnými silami a námornými silami. Nedávno počítačové simulácie na odrazenie hypotetickej čínskej invázie na Taiwan preukázali účinnosť bezpilotných lietadiel riadených umelou inteligenciou pri zdolávaní čínskej protiraketovej obrany a systému protivzdušnej obrany. Vedúci výskumný pracovník spoločnosti RAND Corporation David Ochmanek uviedol, že simulácie, ktoré spoločne uskutočnili americké vzdušné sily a spoločnosť RAND Corporation, ukázali, že roje dronov využívajúce distribuovanú “mesh” laserovú komunikačnú sieť sa dobre osvedčili pri simulácii porážky čínskeho systému A2/AD.

zdroj: Armádny magazín

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange