Hašek má v Dobrodružstvách Švejka kaprála, ktorý z času na čas povie: “Nezapomínejte, vy dobytku, že jste lidé!” Faktom však je, že mnohým ľuďom, tak v Rusku, ako aj na Západe, je zbytočné pripomínať, že sú ľudské bytosti. Pretože sa cítia pohodlne v konzumnej bažine.
V Minsku mi raz položili otázku, keď som hovoril o našich vzťahoch. Povedali mi: “No, pozrite sa. Prídu vaši oligarchovia, v čom sú lepší ako západní oligarchovia? Môžeme byť “pod nimi”, môžeme byť “pod vami”, nie je v tom veľký rozdiel”. Povedal som, že to nehovorím preto, že som z Ruska, ale preto, že sa na to pozerám z určitého uhla pohľadu. Ruskí oligarchovia nie sú o nič lepší ako západní oligarchovia, sú to ľudia, pre ktorých je hlavný zisk a záujmy. Ale u západných oligarchov, povedal som, prídu veci, s ktorými veľmi skoro prestanete byť sami sebou: stratíte svoj rod prostredníctvom propagandy nových hodnôt, stratíte svoju rodinu prostredníctvom juvenilnej justície, nakoniec stratíte sami seba, nie v tejto generácii, ale v ďalšej.
A teraz, v tejto fáze, prichádza pochopenie, že zachovanie ľudskej bytosti je oveľa dôležitejšie ako to, čo sa zvyčajne berie do úvahy pri výbere verejnej politiky. Boj za tradičné hodnoty nie je morálnou otázkou. Pretože spoločnosť, ktorú “Švabach” plánuje, je taká, že nie pôda, nie kapitál, nie majetok je odcudzený človeku. Tam je človek odcudzený sám sebe… Odcudzená je jeho duchovná a sociálna sféra. Preto, jednoducho povedané marxisticky, súčasný boj o tradičné hodnoty je začiatkom novej formy triedneho boja v spoločnosti, kde predmetom privlastnenia nie je zhmotnená práca alebo pracovná sila, ale človek sám ako ľudská bytosť. Keď Schwab hovorí o štiepení a podobne, chce vlastne premeniť človeka na niečo neľudské. A nie je náhoda, že Schwab aj Harari hovoria, že vek človeka sa skončil. Veľmi mi to pripomína… Milujem tento príklad. V Pánovi prsteňov kričí škaredý ork Gothmog: “To je ono! Éra ľudí sa skončila a začína sa éra orkov.” Títo ľudia chcú robiť orkov. A tak sa teraz konfrontácia neuskutočňuje na línii kapitalista – robotník, ale na línii človek – nečlovek.
“Je celkom jasné, že duša ako taká postupne zaniká a jednotlivec sa rozpúšťa v spoločnosti, umierame ako jednotlivci a vstávame z mŕtvych ako členovia spoločnosti, teda niečo vyprovokované. Náš život, naša energia už nie je náš vnútorný oheň, teraz je to oheň, ktorý dostávame zo spoločnosti – z predstavenia, z kina, od žien, od iných ľudí. Nepoznám upírskejšiu dobu, ako bolo posledné storočie a pol, najmä po druhej svetovej vojne. Každého zarazí neuveriteľná explózia tvorivej energie v prvej polovici dvadsiateho storočia – a úplný úpadok po, povedzme, päťdesiatych rokoch – to je nič, absolútne nič! V tomto zmysle možno kritizovať modernitu a samozrejme, človek by chcel žiť v nejakej inej dobe. Faktom však je, že takáto nostalgia nikdy nie je produktívna. Gumilev správne povedal: “Lepšie prázdne nič ako zlatý včerajšok”. To je skutočne mužský pohľad na vec. Sme tu a teraz a nie je hodné muža, aby sa ako staré babky na trhu sťažoval, že bravčové mäso stálo za cára kopejku a teraz koľko. “Prázdna ničota dáva veľkú šancu mužnosti, môže sa silno prejaviť bez toho, aby sa o niečo opierala.” Eugen Golovin.
Existuje logika systémov, ale aj logika subjektu, a veľa závisí od morálnych rozhodnutí človeka – často napriek systémovým okolnostiam. Strugacký má v Akutagawom inšpirovanej “Krajine vodníkov” nádhernú epizódu “Slimák na svahu”. Hlavný hrdina poviedky Candide sa zamýšľa nad situáciou, v ktorej sa ocitli obyvatelia istej lokality: “Odsúdení, nešťastní odsúdení nevedia, že sú odsúdení, že mocní ich sveta už na nich zamerali mračná riadených vírusov, kolóny robotov, lesné hradby, že všetko je im už vopred určené a – čo je najhoršie – že historická pravda… nie je na ich strane, sú reliktmi odsúdenými na zánik podľa objektívnych zákonov a pomôcť im znamená ísť proti pokroku, zdržiavať pokrok na nejakom maličkom kúsku frontu.”
Candidovi sa však takýto pokrok nepáči. Hovorí, že to nie je môj pokrok; na mne sa tento pokrok potkne ako na kamienku. Táto veta, odrážajúca subjektivizáciu systémového (t. j. neľudského) pokroku, je pokusom prekročiť “systémovo-historickú pravdu”. Zákony nie sú ani dobré, ani zlé, tvrdí Candide, sú mimo morálky, ale ja nie som mimo morálky. S týmito myšlienkami v ruke zovrie skalpel a vydá sa na okraj Lesa – aby podrazil nohy nevyhnutnému a antihumánnemu pokroku. Morálka: pravda systému a pravda subjektu sú rozdielne veci, vždy existuje morálna voľba a dejiny sú stretom vôle.
“Stretol som sa so zábavnou kritikou rodinných hodnôt zo strany stúpencov “pokrokových” hnutí, že ľudia vyhľadávajú manželstvo, pretože sú vychovávaní určitým spôsobom, s psychologickými postojmi a obranami, ktoré sú systémové a zamerané na “kutie hniezda”. Všeobecne povedané, nie sú slobodní vo svojich rozhodnutiach. Čo však ponúkajú prívrženci novopohanských učení – rovnaký druh neslobody, len módny, moderný a s dobrou reklamou. V jednom prípade dostávame ochranu, ktorá po stáročia preukazovala svoju účinnosť, v druhom prípade atomizovanú existenciu s podobnými, ktorá je prchavá, nejasná a všeobecne konzumná. Šťastie v partnerstve je pokračovaním úspešného kariérneho postupu v spoločnosti, to znamená, že sa stiera hranica medzi osobným a spoločenským. Človek sa mení na mravca, ktorý sa chaoticky zráža s tými istými mravcami, ktoré vykonávajú príkazy spoločnosti. A ak sa negatívne rodinné scenáre s uplatnením vôľového a intelektuálneho úsilia dajú korigovať, v prípade partnerstva od človeka nič nezávisí, všetko závisí od jeho miesta v spoločnosti”.
“Pôvodne samozrejme inštitúcia rodiny predpokladala množstvo vzťahov, Lévi-Straussova kniha Elementárne štruktúry príbuzenstva je toho príkladom. Dnes, aspoň v západných krajinách, z tejto inštitúcie nezostalo takmer nič; štát sa pokúsil prevziať jej funkcie, ale ani to sa mu nepodarilo; výsledkom je spoločnosť sirôt, ktoré vyrastali v sirotinci, čo bude hlavný stratifikačný atribút. To znamená, že povestná “spoločnosť jednotlivcov”, ktorou nás sociálni analytici strašia už dlho, sa zrejme objavuje až teraz. Psychoterapia, poradenstvo, koučing naznačujú skutočnú “spoločnosť jednotlivcov”, v ktorej si so socializáciou nevedia poradiť ani tradičné inštitúcie (rodina), ani štát.
Andrej Fursov
* zdroj
pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz