„Svetové ekonomické fórum (WEF)“ predpovedá v najbližších piatich rokoch radikálne zmeny na trhu práce. Do roku 2027 v dôsledku zavedenia umelej inteligencie a zelenej agendy ESG hrozí zánik 14 miliónov pracovných miest.
Postihnuté budú väčšinou rôzne administratívne a sekretárske pozície. WEF navyše nevidí inú možnosť, ako sa dostať zo súčasnej ekonomickej stagnácie, iba posunúť tieto reformy vpred. A sľubuje dosiahnutie zvýšenia úrovne produktivity, ktorá už roky nerastie. To by mohlo zvýšiť globálny ekonomický rast o 7 biliónov dolárov.
Prvé korporácie v USA – vrátane IBM – ohlásili redukciu tisícok zamestnancov, ktorých nahradí umelá inteligencia. A už sedem štátov zakazuje predaj vozidiel so spaľovacími motormi po roku 2035. V Kalifornii zašli ešte ďalej – budú úplne vyraďovať dieselové kamióny a prejdú na elektrické vozidlá s autopilotom.
Nie každý sa však chce presťahovať do tohto „odvážneho nového sveta“. Vo veľkých metropolách – New York, Los Angeles, Seattle – začali obmedzovať používanie umelej inteligencie vo vzdelávaní. A prokurátori 19 štátov sa súdnou cestou snažia zastaviť vnucovanie zelenej agendy.
Existujú aj radikálnejšie predpovede. „Goldman Sachs“ verí, že dve tretiny všetkých pracovných miest v USA možno automatizovať. A 75% spoločností už začína umelú inteligenciu využívať. V mnohých ohľadoch ide o vynútené opatrenie – napokon, v Spojených štátoch je akútny nedostatok pracovnej sily. Ak však na pozadí prichádzajúcej recesie začnú milióny ľudí prichádzať o prácu, hrozí, že to povedie k najväčším sociálnym otrasom za posledné desaťročia.
Malek Dudakov
* zdroj
pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz