Tajné plány NATO na vybavenie ukrajinskej armády pred plánovanou jarnou protiofenzívou unikli na sociálne siete Twitter a Telegram. Odhalili napríklad harmonogramy dodávok zbraní, počty ukrajinských vojakov alebo potrebnú vojenskú techniku na začatie protiofenzívy. S odvolaním sa na vysokých predstaviteľov Bidenovej administratívy o tom informuje denník The New York Times.

Pentagón sa ich spočiatku snažil odstrániť, ale do štvrtka večera sa mu to nepodarilo. „Sme si vedomí správ o príspevkoch na sociálnych sieťach a ministerstvo zahraničných vecí túto záležitosť preveruje,“ uviedla Sabrina Singhová, zástupkyňa hovorcu Pentagónu. Washington začal vyšetrovanie v snahe zistiť, kto mohol stáť za takým veľkým únikom informácií.

Vojenskí analytici, ktorí dokumenty videli uviedli, že niektoré informácie v dokumentoch boli podľa všetkého upravené oproti pôvodnej verzii, napríklad nadhodnotili americké odhady počtu Ukrajincov zabitých vo vojne a podhodnotili odhady počtu zabitých ruských vojakov.

Tieto úpravy by mohli naznačovať snahu Moskvy o dezinformáciu, uviedli analytici. Odhalenia v pôvodných dokumentoch, ktoré sa objavujú ako fotografie grafov plánovaných dodávok zbraní, počtov vojakov a práporov a iných plánov však predstavujú významný chybný krok amerických spravodajských služieb v ich úsilí pomôcť Ukrajine.

Dokumenty neobsahujú konkrétne bojové plány, napríklad ako, kedy a kde Ukrajina plánuje začať protiofenzívu, ku ktorej podľa amerických predstaviteľov pravdepodobne dôjde v priebehu mája. A keďže dokumenty sú staré päť týždňov, uvádzajú len časovú predpoveď protiofenzívy a názor Ukrajiny na to, čo by ukrajinské jednotky mohli potrebovať na kampaň, k 1. marcu.

Skúsenému oku ruského generála alebo spravodajského analytika však dokumenty nepochybne ponúkajú mnoho zaujímavých postrehov a indícií. V dokumentoch sa napríklad spomína výška výdavkov na salvové raketomety HIMARS, ktoré môžu na diaľku útočiť na ciele ako sú muničné sklady, infraštruktúra a miesta sústredenia vojsk. Pentagón verejne neuviedol, ako rýchlo ukrajinskí vojaci používajú muníciu HIMARS; uniknuté dokumenty to však odhaľujú.

Analytici v piatok uviedli, že môže byť ťažké posúdiť vplyv zverejnenia dokumentov na frontové boje teraz a v nasledujúcich mesiacoch. Samotná nedávna ruská ofenzíva na východe Ukrajiny mala problémy a západní analytici diskutujú o tom, či je ruská armáda po utrpení strát schopná zorganizovať ďalší alebo odolať ukrajinskému protiútoku.

Analytici varovali, že dokumenty zdieľané ruskými zdrojmi môžu byť selektívne upravené tak, aby prezentovali dezinformácie Kremľa. „Bez ohľadu na to, či sú tieto dokumenty autentické alebo nie, ľudia by sa mali mať na pozore pred všetkým, čo zverejňujú ruské zdroje,“ povedal Michael Kofman, riaditeľ ruských štúdií vo výskumnom inštitúte CNA v Arlingtone v americkej Virgínii.

V jednom z dokumentov sa napríklad uvádza, že zahynulo 16 000 až 17 500 ruských vojakov, zatiaľ čo na Ukrajine až 71 500. Pentagón a ďalší analytici odhadujú, že Rusko utrpelo oveľa viac obetí, blížiacich sa k 200 000 zabitých a zranených, zatiaľ čo Ukrajina mala približne 100 000 zabitých a zranených.

Analytici však uviedli, že niektoré časti dokumentov sa zdajú byť autentické a poskytnú Rusku cenné informácie, ako napríklad harmonogramy dodávok zbraní, počty ukrajinských vojakov a ďalšie vojenské podrobnosti.

Dokument označený ako „prísne tajný“ ponúka „stav konfliktu k 1. marcu“. V ten deň boli ukrajinskí predstavitelia v nemeckom Weisbadene na zasadnutí vojnových hier a o deň neskôr sa na zasadnutí zúčastnil aj generál Mark A. Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, a generál Christopher Cavoli, vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe.

Ďalší dokument obsahuje stĺpce so zoznamom ukrajinských jednotiek, vybavenia a výcviku s plánom na január až apríl. Uvádza sa v ňom aj 12 bojových brigád, z ktorých deväť budú cvičiť a vybavovať Spojené štáty spolu s ďalšími spojencami z NATO. Z týchto deviatich brigád má byť podľa dokumentov šesť pripravených do 31. marca a zvyšok do 30. apríla. Jedna ukrajinská brigáda má približne 4 000 až 5 000 vojakov, uviedli analytici.

V dokumente sa uvádza, že načasovanie dodávok vybavenia ovplyvní výcvik a pripravenosť na splnenie harmonogramu. Celkové vybavenie potrebné pre deväť brigád predstavuje podľa dokumentu viac ako 250 tankov a viac ako 350 mechanizovaných vozidiel.

Skutočnosť, že sa dokumenty podarilo zverejniť na široko rozšírenom kanáli sociálnych médií a pravdepodobne sa dostali do rúk ruských predstaviteľov, je pre Moskvu veľkým úspechom v čase, keď sa zdalo, že Rusko zaostáva za Spojenými štátmi v zhromažďovaní spravodajských informácií na Ukrajine.

Únik informácií je prvým prelomovým objavom ruských spravodajských služieb, ktorý bol zverejnený od začiatku vojny. Počas celej ruskej invázie na Ukrajinu poskytovali Spojené štáty Kyjevu informácie o veliteľských stanoviskách, muničných skladoch a ďalších kľúčových uzloch ruských vojenských línií. Takéto spravodajské informácie v reálnom čase umožnili Ukrajincom zamerať sa na ruské sily, zabiť vysokopostavených generálov a prinútiť Rusko presunúť muničné sklady mimo frontových línií.

Na začiatku vojny však ukrajinskí predstavitelia váhali podeliť sa o svoje bojové plány so Spojenými štátmi, pretože sa obávali úniku informácií, uviedli americkí a európski predstavitelia. Ešte v lete minulého roka predstavitelia amerických spravodajských služieb tvrdili, že často rozumeli ruským vojenským plánom lepšie ako ukrajinským.

Ukrajinci sa obávali, že zdieľanie ich operačných plánov by mohlo poukázať aj na slabé miesta a odradiť od ďalšej podpory zo strany USA, preto ich prísne strážili, aj keď americké spravodajské služby zhromažďovali presné údaje o tom, čo Kremeľ nariaďuje a čo ruskí velitelia plánujú.

Výmena spravodajských informácií medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi sa vlani na jeseň výrazne uvoľnila a obe krajiny úzko spolupracovali na variantoch ukrajinskej ofenzívy.

Úniky spravodajských informácií tohto druhu, zverejnené na sociálnych sieťach a dostupné po celom svete, však určite poškodia výmenu spravodajských informácií medzi Ukrajinou a Spojenými štátmi.

* zdroj

pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange