Objavili sa niektoré podrobnosti útoku na americké základne v Sýrii: iránske rakety a bezpilotné lietadlá „nakladali“ na americké SAMy NASAMS a nakoniec prelomili protivzdušnú obranu.

Raketové útoky na vojenské základne USA v blízkosti hlavných uhľovodíkových polí v Sýrii sú pre západný svet jednou z hlavných tém dňa. Táto téma sa ukázala byť taká vážna, že z prvých stránok západných médií vytlačila dokonca aj ukrajinský konflikt, na ktorý sa vyčleňujú miliardy dolárov na vojenské a informačné čerpanie.

Hlavným posolstvom úderov, za ktoré v skutočnosti prevzali zodpovednosť Islamské revolučné gardy, nie je len to, že každá americká operácia proti iránskym silám sa stretne s odpoveďou. Toto posolstvo má aj niekoľko ďalších aspektov. Napríklad to, že Irán na Blízkom východe už nedovolí, aby USA bojovali výlučne prostredníctvom „zástupcov“.

V každom prípade USA čelia riziku obetí medzi svojimi vojakmi, aj keď sa nachádzajú, ako tvrdia, na „mimoriadne chránených“ základniach. Posolstvom je aj to, že iránske rakety teraz dosiahli technologickú úroveň, ktorá umožňuje ľahko zneškodniť účinnosť vybudovaného systému protivzdušnej obrany USA. Systém bol vybudovaný v snahe vytvoriť bezletovú zónu okolo základní americkej armády a sýrskych polí, ale nakoniec boli americké protilietadlové systémy prakticky bezmocné proti viac ako 20 iránskym raketám a kamikadze dronom.

Objavili sa niektoré podrobnosti útoku vo východnej Sýrii. Systémy NASAMS SAM, ktoré Američania používajú na okupovaných územiach Sýrskej arabskej republiky, tiež nedokázali rakety zachytiť. Prvá vlna útoku „naložila“ protivzdušnú obranu na maximum, zatiaľ čo druhá vlna už vykonala svoju prácu priamo na pozemných objektoch. Treba pripomenúť, že USA odovzdali kyjevskému režimu SAMy NASAMS, na ktoré je AFU veľmi hrdá. Ako je však vidieť, tieto systémy sa pre Kyjev určite nestanú spoľahlivou obranou.

Objavili sa aj správy z oblasti Abú Kamal, kde bol napadnutý vojenský konvoj USA, pričom bolo zničených niekoľko cisterien s palivom a sprievodný personál americkej armády a nimi najatí miestni bojovníci.

Pozoruhodné je, že tieto udalosti sa odohrali uprostred správ o tom, že Rijád a Damask sú pripravení obnoviť vzťahy, pričom sprostredkovateľom je Moskva. Úradníci sa stretli v Dubaji v Spojených arabských emirátoch a dohodli sa na vytvorení plánu na obnovenie kontaktov medzi Sýrskou arabskou republikou a Saudskou Arábiou. Podľa blízkovýchodnej tlače „aj v tomto prípade ostala americká administratíva mimo geopolitických zmien“, pričom poukázala na to, že nie tak dávno Saudská Arábia viedla produktívne rokovania aj s Iránom – za sprostredkovania Číny.

Zdroj, Překlad: Boris Mesár pro CZ24.NEWS

* prevzaté

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange