(Olivia Cooková, Natural News) Mnoho ľudí si myslí, že omega-3 esenciálne mastné kyseliny pochádzajú iba z rýb. Zrejme budete príjemne prekvapení, že tieto zdravé tuky obsahujú aj mnohé iné potraviny.

Existujú tri druhy omega-3 mastných kyselín – kyselina eikozapentaénová (EPA), kyselina dokosahexaénová (DHA) a kyselina alfa-linolénová (ALA). EPA aj DHA pochádzajú hlavne zo morských rýb ako losos, makrela, tuniak, sleď a sardinky. Na druhej strane, ALA sa nachádza hlavne v rastlinných potravinách.

Bez ohľadu na druh omega-3, ktorý konzumujete, sú tieto mastné kyseliny považované za nevyhnutné (preto názov esenciálne), nakoľko nášmu telu chýbajú enzýmy potrebné na ich tvorbu.

Avšak na to, aby ste dosiahli potrebnú dennú dávku omega-3, nemusíte jesť veľa rýb, pretože existuje aj viacero nerybých zdrojov, o ktorých si povieme v tomto článku.

1. Chia semienka

Chia semienka (Salvia hispanica) obsahujú značné množstvo ALA, pričom 60% ich oleja tvorí práve táto mastná kyselina.

Jedna hrsť (30 gramov) chia semienok obsahuje neuveriteľných 5 000 miligramov omega-3 mastných kyselín. Ľahko tak prekonajú denný odporúčaný príjem 1 100 mg pre ženy staršie ako 18 rokov a 1 600 mg pre mužov starších ako 18 rokov.

2. Ľanové semienka

Štúdia publikovaná v Canadian Journal of Cardiology (Kanadský žurnál kardiológie) uvádza, že ľanové semienka (Linum usitatissimum) sú alternatívou k morským produktom. Sú jedným z najbohatších rastlinných zdrojov ALA.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že jedna polievková lyžica (10 gramov) ľanových semienok obsahuje 2 300 až 2,400 mg ALA.

3. Konopné semienka

Konopný olej je jedinečný, pretože obsahuje nielen omega-3, ale optimály pomer 3:1 k omega-6 mastným kyselinám (kyselina gama-linolová). Tento pomer je nevyhnutný, pretože vaše telo má problémy s absorpciou oboch druhov omega kyselín, ak pomer presiahne tento optimálne pomer.

Tri polievkové lyžice (30 gramov) konopných semienok obsahujú približne 2 600 mg ALA.

Konopný olej navyše obsahuje vynikajúcu formu omega-3 mastnej kyseliny – kyselinu stearidonovej (SDA), ktorá sa vo vašom tele premieňa na EPA efektívnejšie ako rybí olej.

Konopný olej je tiež skvelým zdrojom omega-9 mastných kyselín, ktoré rybí olej neobsahuje. Navyše, omega-3 nachádzajúca sa v konopnom oleji je oveľa stabilnejšia forma a oxiduje menej ako rybí tuk.

4. Perilový olej

Štúdia publikovaná v časopise Oriental Pharmacy and Experimental Medicine (Orientálna farmácia a experimentálna medicína) uvádza, že olej zo semien perilly (Perilla frutescens) trvalo obsahuje jeden z najvyšších podielov omega-3 na úrovni 54% až 64%.

Perila tiež obsahuje asi 14% omega-6 a má tiež omega-9 mastné kyseliny.

V ďalšej štúdii publikovanej v Journal of Nutritional Science and Vitaminology (Žurnál nutričných vied a vitaminológie), ktorej sa zúčastnilo 20 starších účastníkov, výskumníci nahradili sójový olej olejom zo semien perily.

Autori štúdie zistili, že perilový olej spôsobil zdvojnásobenie hladín ALA v krvi a tiež viedol k zvýšeniu hladín EPA a DHA v krvi z dlhodobého hľadiska.

5. Vlašské orechy

Vlašské orechy sú známe tým, že vďaka vysokému obsahu ALA poskytujú veľmi potrebnú podporu pre zdravie mozgu.

Jedna hrsť vlašských orechov (30 gramov) poskytuje 2,5 gramu omega-3, čo je množstvo viac než potrebné na naplnenie vašej dennej potreby tejto esenciálnej a prospešnej mastnej kyseliny.

6. Olej z morských rias

Olej z morských rias je rastlinný zdroj omega-3, konkrétne DHA a EPA. Vzhľadom na to, že veľa rýb konzumuje morské riasy, užívanie doplnkov z riasového oleja znamená, že túto esenciálnu mastnú kyselinu získavate priamo z prvotného zdroja.

Anna Taylorová, dietológka v Centre pre ľudskú výživu na Clevelandskej klinike v Ohiu, hovorí, že hlavným problémom doplnkov z riasového oleja je nedostatok regulácie, ktorá sa ich týka.

To môže viesť k tomu, že zákazníci si kúpia doplnky, ktoré v skutočnosti neobsahujú to, čo je uvedené na štítku. Preto Taylorová pred nákupom odporúča vykonať prieskum značiek týchto doplnkov.

Záver

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležitou súčasťou vašej zdravej, rozmanitej stravy a sú nevyhnutné pre vaše celkové zdravie.

Ak nemáte radi typický ódor pri rybách a doplnkoch s rybím olejom, potom rastlinné zdroje omega-3 budú pre vás ideálnym riešením.

Autor: Olivia Cook, Zdroj? naturalnews.com, Spracoval: Badatel.bet

By ARCHA

Secured By miniOrange