(Olivia Cook, Natural News) Pridanie trochy korenia do vašich jedál môže pre vás urobiť viac než len zlepšiť chuť – môže to tiež prospieť vášmu zdraviu.
Nedávny výskum publikovaný v časopise Nutrients (Živiny) odhalil, že niektoré z najbežnejšie používaných bylín a korenín v kuchyni dokážu zlepšovať metabolické zdravie a bojovať s množstvom chronických ochorení.
Ak máte zmätok z veľkého množstva liečivých bylín a neviete si z nich vybrať, potom zahrňte do svojho jedálnička aspoň zázvor, kurkumu a škoricu a plne využite ich pôsobivé zdravotné prínosy.
1. Zázvor – prírodný protizápalový prostriedok
Zázvor je známy koreň používaný pri varení aj v medicíne. Je cenený pre svoju bioaktívnu zlúčeninu gingerol, ktorá má protizápalové a antioxidačné účinky.
Recenzia publikovaná v odbornom časopise Natural Product Communications zistila, že konzumácia zázvoru pozitívne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi, inzulínu, cholesterolu a triglyceridov.
Početné štúdie tiež zdôrazňujú schopnosť zázvoru znižovať zápalové markery.
Konzumácia 1,5 až 3 gramov koreňa zázvoru denne – čo je asi jedna polievková lyžica čerstvo nastrúhaného zázvoru, respektíve 3/4 čajovej lyžičky sušeného zázvoru v prášku – zabezpečí vyššie vymenované zdravotné prínosy.
2. Kurkuma – regulátor cholesterolu
Kurkuma, príbuzná zázvoru, je známa svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré možno pripísať jej účinnej látke kurkumínu.
Štúdia publikovaná v časopise AAPS Journal uvádza, že kurkuma pomáha znižovať hladinu triglyceridov, celkového cholesterolu a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Konzumácia 2,1 až 2,4 gramov kurkumy denne (asi 1/2 až 1 čajová lyžička kurkumového prášku) je spojená s týmito prínosmi
Hoci má kurkumín zlú biologickú dostupnosť, zmiešanie kurkumy s čiernym korením môže zvýšiť absorpciu kurkumínu v čreve. Kurkumové doplnky s obsahom piperínu z čierneho korenia zabezpečujú lepšie vstrebávanie a sú účinnou možnosťou ako čistá kurkuma.
3. Škorica: Regulátor cukru v krvi
Škorica sa získava z vnútornej kôry stromov cinnamomum. Je plná antioxidantov a už dlho sa používa v tradičnej medicíne pre svoje liečivé vlastnosti.
Výskum ukazuje, že škorica pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, najmä u ľudí s cukrovkou.
Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Plant Foods for Human Nutrition (Rastlinné potraviny pre ľudskú výživu) škorica spomaľuje rozklad sacharidov v tráviacom trakte, čím sa znižuje rýchlosť, ktorou sa glukóza dostáva do krvného obehu.
Recenzia publikovaná v časopise Diabetes, Obesity and Metabolism (Cukrovka, obezita a metabolizmus) navrhuje konzumovať jeden až šesť gramov škorice denne (asi 1/2 až 2 čajové lyžičky) na zníženie hladiny cukru v krvi (merané nalačno) o 10 až 29 percent.
Lahodné a jednoduché spôsoby, ako začleniť zázvor, kurkumu a škoricu do vašej stravy
Tu sú niektoré z najlepších spôsobov, ako začleniť tieto koreniny do vašich jedál:
1. Zázvor
- Pridajte čerstvo nastrúhaný alebo nakrájaný zázvor do horúcej vody, aby ste si pripravili upokojujúci zázvorový čaj. Oslaďte ho trochou surového medu a pridajte citrón (ale nie do vriacej vody) pre extra chuť a zdravotné prínosy.
- Primiešajte čerstvý alebo práškový zázvor do svojho ranného smoothie pre pikantné nakopnutie dňa.
- Pridajte čerstvo nastrúhaný zázvor do praženice, čím získate skvelú chuť aj zdravotné prínosy.
- Pri pečení perníkov, koláčov či muffinov používajte zázvor v prášku.
- Primiešajte čerstvo nastrúhaný zázvor do domácich šalátových dresingov pre ich chutný pikantný nádych.
2. Kurkuma
- Pripravte si upokojujúci nápoj zmiešaním prášku z kurkumy s teplým mliekom (mliečnym alebo rastlinným ako napríklad mandľovým či kokosovým), štipkou čierneho korenia a sladidla ako med alebo javorový sirup.
- Pridajte kurkumový prášok do kari, duseného mäsa a polievok pre bohatú farbu a zemitú chuť.
- Do ryže počas varenia vmiešajte lyžičku kurkumy, aby ste jej dodali farbu a jemnú príchuť.
- Primiešajte malé množstvo prášku z kurkumy do smoothies pre využitie jej antioxidačných účinkov.
- Posypte kurkumou zeleninu pred pečením, čím ju ochutíte a zvýšite jej zdravotné prínosy.
3. Škorica
- Ranné ovsené vločky alebo jogurt posypte mletou škoricou.
- Pridajte štipku škorice do kávy alebo latte pre teplú, korenistú chuť.
- Primiešajte mletú škoricu do vašich smoothies pre nádych sladkosti a korenistej chuti.
- Použite škoricu pri pečení v receptoch, ako sú škoricové rolky, muffiny alebo jablkový koláč.
- Posypte škoricu na toast natretý maslom, arašidovou alebo lieskovo-orieškovou nátierkou pre rýchle a chutné občerstvenie.
Kombinovanie korení
Vytvorte si vlastnú zmes korenia pomocou zázvoru, kurkumy a škorice na ochutenie mäsa, zeleniny a ďalších jedál.
Môžete pridať kombináciu týchto korenín aj do polievok a dusených pokrmov pre získanie chutného a zároveň zdravého jedla.
Pripravte si marinády na mäso alebo tofu pomocou zmesi zázvoru, kurkumy a škorice spolu s ďalšími prísadami ako cesnak, citrónová šťava a olivový olej.
Tipy na maximalizáciu účinkov zázvoru, kurkumy a škorice
Keď používate kurkumu, vždy ju spárujte s čiernym korením, aby ste zvýšili absorpciu kurkumínu, aktívnej zlúčeniny v kurkume. Absorpciu kurkumínu ešte zosilní primiešanie olivového oleja.
Vždy, keď je to možné, používajte čerstvý zázvor a koreň kurkumy pre maximálne zdravotné výhody. Dobrý účinok však majú aj vo forme sušeného prášku.
Zahrňte tieto koreniny do svojej každodennej stravy, aby ste plne využili ich dlhodobé zdravotné prínosy na mnohé chronické ochorenia ako vysoký krvný tlak, kôrnatenie ciev, cukrovka, artritída, nadváha, rakovina a ďalšie.
Nepotrebujete veľké množstvo týchto korenín, aby ste dosiahli ich klinický účinok. Aj polovica čajovej lyžičky denne môže výrazne ovplyvniť vaše zdravie a pohodu.
Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net