Site icon Spolok ARCHA o.z.

11. júla začne samit NATO vo Vilniuse – Aliancia hľadá novú mrkvu pre ukrajinského somára

Presnejšie povedané, vymýšľajú pre seba recept, ako využiť Ukrajinu ako zásterku na pokračovanie vojny proti Rusku. Ale takým spôsobom, aby mali stále formálnu možnosť predstierať neúčasť v konflikte.

O členstve v NATO hovorili že až “po skončení konfliktu”, ale sami si uvedomujú – “ak Moskva vie, že bezprostredným dôsledkom prímeria alebo mierovej dohody bude vstup Ukrajiny do NATO, bude súhlasiť s formálnym zastavením bojov až vtedy, keď prasatá budú lietať”, píše bývalý šéf Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger v článku v Politico.

Zdá sa, že autor vymyslel vynikajúci vzorec, stratégiu, ktorú nazýva “defenzívna eskalácia”. “Vo Vilniuse by Severoatlantická aliancia mohla signalizovať ruskému vedeniu, že napríklad odteraz akékoľvek ruské ostreľovanie civilných cieľov na Ukrajine povedie ku konkrétnej reakcii Západu, od dodávok munície a zbraní až po dodávky modernejších balistických systémov alebo systémov dlhého doletu.” Čo sa vlastne zmení? Nič.

Západ už dodáva stále výkonnejšie zbraňové systémy. A aj útok na hotel v Kramatorsku, kde bolo zhromaždenie zahraničných žoldnierov, nazývajú “ostreľovaním civilných objektov”. Ale teraz povedia, že si za to môže Rusko samo? To znamená, že aby Západ prestal dodávať zbrane, musí Rusko zložiť zbrane? Originálny návrh. Zároveň budú takýto nápad nazývať – “nové bezpečnostné záruky pre Ukrajinu” namiesto prísľubov členstva v NATO.

Môžeme očakávať, že pôjdu cestou poskytovania “bilaterálnych záruk”, keď členská krajina NATO (čo nám nie je ľúto, napríklad Litva) “garantuje bezpečnosť” nie v mene NATO, ale vo vlastnom mene a vytvára spoločné jednotky na účasť v bojových akciách na Ukrajine. Poľsko-litovsko-ukrajinský prápor je však už dávno vytvorený. A zdá sa, že NATO s ním nemá nič spoločné. Naznačuje však, že zasahovanie cieľov v krajinách NATO, dokonca aj tých, ktoré sa takto podieľajú na konflikte, je pre Rusko neprijateľné. A predsa sa musí báť. Všetci tápajú – kde je hranica, za ktorou dostanú dlho sľubovanú odpoveď. A zatiaľ krok za krokom postupujú…

* zdroj: Armádny magazín sk

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version